Kanaďani, Švédi i Rusové pomáhají lázním vrátit zašlou slávu

Velká Roudka - Chátrajících budov bývalých lázní ve Velké Roudce na Blanensku se ujali na měsíc dobrovolníci. Vysekávají tam přerostlou trávu a z místností, kde se to dříve hemžilo hosty, vyklízejí staré stoly a postele. Do původního stavu snad pomůže celý areál uvést evropská dotace.

 

Hlavní budovu, nad jejímž vchodem prosvítají zbytky nápisu Svornost, opustil život v devadesátých letech. Právě tehdy přešla vlastnická práva do rukou restituentů, kteří ale do nutné údržby celého areálu vůbec neinvestovali. Kromě Svornosti obrostl metrovou trávou i objekt bývalé restaurace a okolní vilky.

Impuls obnovit v celém areálu život přišel z občanského sdružení Pramínek, které povolalo na pomoc dobrovolníky ze čtyř zemí světa, aby se účastnili pracovního kempu. „Přijeli k nám z Kanady, Švédska, Ruska a Jižní Korey. Příští týden navazuje další kemp, kam dorazí Italové a Japonci,“ říká předsedkyně Pramínku Magda Kalová.

Video Magda Kalová, předsedkyně Občanského sdružení Pramínek
video

Magda Kalová, předsedkyně Občanského sdružení Pramínek

Historie lázní ve Velké Roudce

0Historie lázní sahá do poloviny 14. století, kdy padly první zmínky o minerálních pramenech – Antonínově a Františkově, které měly blahodárný účinek na střevní a žaludeční choroby. Lázně jako takové byly založeny majiteli borotínského panství už v roce 1805. Objekty, které byly po druhé světové válce  odejmuty jejich majitelům, manželům Fišarovým, později vlastnil také podnik ZLK Brno (pozdější Zetor).

Kromě sekání trávy a prořezávání stromů, účastníci kempu vyklízejí staré věci z polorozbořených místností. Práce jim ale nevyplní všechen čas – zbývá samozřejmě místo i na zábavu. „Je to nádherný pocit pomoct takhle přírodě v nějaké vesnici. Zároveň se tady setkávají lidé z různých kulturních prostředí a mohou si vyměňovat zkušenosti,“ podotýká vedoucí kempu Jakub Kříž.

Občanské sdružení Pramínek už za měsíc začne zařizovat evropskou dotaci ve výši sto milionů korun. Pokud se podaří získat peníze a lázeňské budovy opravit, obec Velká Roudka, která leží na pomezí Pardubického a Jihomoravského kraje, začne opět lákat turisty.

Vzpomínky na lázně ve Velké Roudce
Vzpomínky na lázně ve Velké Roudce