Z radarů jsou ptačí budky. Prostějov nadále nesmí měřit rychlost

Prostějov - Jedenáct radarů, které nechal Prostějov nainstalovat v centru města, stále neměří a dlouhé týdny ještě měřit nebudou. Radnice musela ukončit provoz radarů letos v květnu po rozhodnutí krajského úřadu, že způsob výběru pokut je protizákonný. Teď se s výtkami připojilo i ministerstvo dopravy.

Vedení Prostějova přitom čekalo, že když požádá ministerstvo dopravy o přezkum fungování radarů, ministerstvo mu jejich provoz posvětí a radnice bude moci měřicí zařízení znovu naplno spustit. Toužebně očekávaná úřední zpráva ale obsahovala přesný opak.

„V některých postupech, které v rámci celého toho systému používáme, podle jejich názoru dochází ne zcela k naplnění právních norem,“ shrnul tajemník prostějovského úřadu Lubomír Baláš. Ministerstvu vadí třeba to, že počítačový server, kde se shromažďují soubory o přestupcích s osobními daty řidičů, provozuje soukromá firma Czechradar. „Je to delegování pravomocí na soukromý subjekt. Město by mělo provozovat zařízení samo nebo ve spolupráci s městskou policií,“ říká mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský.

Video Vyjádření mluvčího ministerstva dopravy Jakuba Ptačinského
video

Vyjádření mluvčího ministerstva dopravy Jakuba Ptačinského

Vedení města veškeré výtky odmítá a tvrdí, že radary provozovalo zcela legálně. „Ta zpráva mě trošku zklamala, a ta reakce města je taková, že se sešla mimořádná rada, která uložila tajemníkovi, aby se proti této zprávě odvolal,“ reagoval místostarosta Prostějova Vlastimil Uchytil (ODS).

Dokud nebude stížnost vyřízena, budou takzvané ptačí budky pouze sledovat provoz, bez možnosti stíhat přestupky. Podle Uchytila to řidiči vědí a tak vzrostl počet dopravních přestupků. „Máme tady i rekord sto šedesát pět kilometrů v hodině. A nebude potrestán,“ upozorňuje místostarosta. Odpověď na své odvolání očekává Prostějov od ministerstva za několik týdnů. Doufá, že tentokrát bude pro město mnohem příznivější.

jeden z radarů v Prostějově
Zdroj: ČT Brno
Autor: ČT Brno