Hrad Buchlov chátrá. Peníze na opravu ale chybí

Buchlov - Hradby Buchlova, jednoho z našich nejstarších hradů se dočkaly dlouho plánované opravy. Ta byla nevyhnutelná, z hradeb se totiž uvolňovaly kameny a ohrožovaly návštěvníky. Hradební zeď u vstupní brány proto až do zimy zakryje lešení.

„Pro návštěvníky je to samozřejmě věc nepříjemná, ale nevyhnutelná, protože riziko zranění tu bylo poměrně velké,“ uvedl Radim Vrla z Národního památkového ústavu a dodal, že oprava vyjde na téměř čtyři miliony korun.

Nejde ale zdaleka jen o hradby. Většina staveb uvnitř hradu je totiž v havarijním stavu: „Musí se dokončit kanalizace a revize elektřiny, která čítá na tři sta závad. Střechy jsou děravé a do hradu proto při každém větším dešti zatéká. Zrovna minulý týden nás překvapily silné přívalové deště a zaplavily nám hradní kapli. Vynesli jsme z ní desítky litrů vody,“ vypočítává největší problémy buchlovský kastelán Rostislav Jošek.

Podle jeho předběžných výpočtů vyjde základní oprava hradu minimálně na sto milionů korun. Památkáři ale peníze nemají. Obávají se proto, že Buchlov bude chátrat dál a za dvacet, třicet let se největší dominanta slováckého regionu z bezpečnostních důvodů pro veřejnost nadobro uzavře.