Hasiči odpalují pařezy na novomlýnských nádržích

Pavlov - Výbušninou se rozhodli vodohospodáři zlikvidovat překážející pařezy v nádrži Nové mlýny na Břeclavsku. Asi desítka pahýlů schovaných pod hladinou totiž brání lodní dopravě. Skryté pařezy navíc mohou způsobit i vážnější komplikace v případě povodní. Pyrotechnici s pomocí hasičů a potápěčů dnes tyto odumřelé stromy doslova a do písmene vyhodili do vzduchu.

Odumřelé stromy zde zůstaly po zatopení lužních lesů a po několika desítkách let se je vodohospodáři rozhodli odstranit. Na pomoc přivolali hasiče, pyrotechniky a potápěče. Ti umístili pod každý pahýl dva až tři kilogramy nálože. Následná exploze pak vynesla vodu do výšky několika metrů. Po pařezech, které bránily v dopravě, zůstaly na dně tzv. mušovského jezera pouze krátery.

Kromě omezení v lodní dopravě mohly pařezy způsobit komplikace i během případných povodní. „Když jsou zvýšené hladiny řek, tak s sebou strhávají i klády. Ty se na pařezech pod hladinou zachytávají. Během povodní pak voda v nádrži kolísá, a když se klády uvolní, můžou poškodit třeba hráz nebo stavidla,“ uvedl za hasiče Martin Červenka.

Video Odpalování pařezů na Nových mlýnech
video

Odpalování pařezů na Nových mlýnech

Stromy, které mají ještě větve nad hladinou, zlikvidovány nebyly. V jejich seschlých korunách totiž hnízdí vzácní ptáci, a jsou tak posledním pomníkem unikátní přírody, která byla stavbou přehrady zničena.