Zloději na Vysočině vykrádají chaty

Jihlava - Na Vysočině roste počet vykradených chat a chalup. Oproti loňsku je více než dvojnásobný a způsobená škoda dokonce čtyřikrát vyšší. Policisté proto majitele vyzývají, aby si svůj majetek řádně zabezpečovali a v objektech nenechávali cenné věci. Sami slibují častější kontroly nejen o víkendech, ale i během všedních dnů.

Dva mladíci se dostali do chaty nezamřížovaným oknem a kompletně jí vykradli. Policisti je naštěstí na útěku chytli. Pomohli jim ale sousedi, kteří kvůli nezvyklému ruchu v chatce zavolali 158. „Chatky v té oblasti, které jsou asi o sto metrů níž, byly také vykradené, bylo tam všechno rozmlácené,“ popisuje situaci psovod Policie kraje Vysočina Marian Cakl. 

Paní Věru už také vykradli a právě kvůli tomu se stále v noci na chatě bojí. „Oni vezmou dlažební kostku a rozbijí okno. Uvnitř často způsobí škody, rozsypou mouku, cukr,“ svěřuje se majitelka chaty. 

Video Reportáž Blanky Poulové
video

Reportáž Blanky Poulové

Majitelé chat ale zlodějům často usnadňují práci tím, že nechávají cenné věci uvnitř. „Každá věc, která tam leží a je vidět oknem, tak zloděje povzbudí,“ varuje Marian Cakl. „Upozorňujeme lidi, aby v blízkosti chaty nenechávali například žebříky, sekery a nářadí, které by pak pachatel mohl použít k páčení,“ radí mluvčí Policie kraje Vysočina Jana Kroutilová.  

Policisté v terénu nejen kontrolují chaty, ale snaží se jejich majitele přimět ke spolupráci. Mnohdy se jim to už vyplatilo. Počet vykradených objektů totiž podle policejní statistiky rok od roku roste a s tím i výše škody. Proto chtějí policisté v častějších a nepravidelných kontrolách pokračovat nejen o víkendech, ale i v pracovní dny.