Ikarův pád. Obrazy, které nebyly malované štětcem v ruce

Brno – Brněnská rodačka Šárka Dvorská je od narození na invalidním vozíku s diagnózou dětské mozkové obrny. Její ruce jí sice neslouží tak jako zdravým lidem, pomocí hlavy a úst ale zvládá řadu činností. Je to už několik let, co začala malovat pusou. Dnes středisko Teiresiás v Brně otevřelo její vernisáž Ikarův pád – Ústa místo rukou.

Štěstí, láska a život - to jsou nejen nejčastější motivy obrazů Šárky Dvorské, ale také poselství této výstavy. „Nemá smysl házet flintu do žita. To, co člověk má, záleží na něm a na jeho rozhodnutí,“ myslí si umělkyně.

Šárka je vdaná, má dvě děti a pracuje jako psycholožka. „Malování je pro mě velký oddych, i když fyzicky je to hodně náročné. Ale to nevadí,“ zhodnotila malířka svoji vášeň.

„Je skutečně obdivuhodné, že někdo, kdo má tak velké těžkosti, dokáže namalovat tak kvalitní umělecká díla,“ myslí si o výstavě turista Phil z Manchesteru ve Velké Británii. „Je to velmi dojemné a chytá to za srdce,“ řekla zase o výstavě studentka Anna.

Netradiční výstavu inspirovanou životem, fyzickým utrpením a štěstím zároveň můžete v brněnském středisku Teiresiás zhlédnout až do konce ledna 2011.

Obraz Šárky Dvorské
Obraz Šárky Dvorské
Více fotek
  • Obraz Šárky Dvorské autor: ČT Brno, zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2040/203929.jpg
  • Pestré barvy na obraze Šárky Dvorské autor: ČT Brno, zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2040/203930.jpg