Trolejbusová vozovna v Brně-Komíně je města, rozhodl Vrchní soud

Brno – Spor o vozovnu se táhl deset let. Město za ni zaplatilo 600 milionů korun, nárok na ni si ale činil správce konkurzní podstaty zkrachovalé stavební firmy Stavex. Loni v prosinci Krajský soud v Brně rozhodl ve prospěch magistrátu, druhá strana se proti tomu ale odvolala. Vrchní soud dnes ale rozsudek krajského soudu potvrdil a vozovnu tak definitivně přiřkl Brnu.

Problémy s vozovnou začaly sebevraždou bývalého majitele firmy Stavex Pavla Pokorného. Jeho firma, která vozovnu pro město postavila, následně zkrachovala. Konkurzní správce pak vozovnu zapsal na seznam majetku Stavexu, chtěl ji prodat a z utržených peněz splatit dluhy. Město se okamžitě o stavbu začalo soudit.

Jádrem sporu se stala smlouva mezi městem a Stavexem o vybudování vozovny z října 1994. Konkurzní správce její platnost zpochybňoval, soud ji ale v prosinci loňského roku potvrdil. „Smlouva byla činností stran uplatňována, úpadce stavěl, město platilo a potom úpadce stavbu městu předal, a to bez výhrad,“ uvedl soudce Krajského soudu Brno Petr Kolář.

Video Petr Angyalossy, mluvčí Vrchního soudu
video

Petr Angyalossy, mluvčí Vrchního soudu

Petr Angyalossy, mluvčí Vrchního soudu

Oliver Pospíšil (ČSSD), náměstek brněnského primátora, o směně pozemků

To, že městu budova oficiálně nepatřila, komplikovalo provoz vozovny a znemožňovalo potřebné investice do modernizace. Brněnský magistrát loni řešil potíže také s pozemky pod vozovnou. Patří státu a ten chtěl po městu pětiletý nájem za jejich údajné komerční využití. Brno raději zaplatilo.