Místostarostka Brna-severu natočena při přebírání peněz

Brno - Místostarostka městské části Brno-sever Zdeňka Tůmová (54), která se po letošních volbách dostala jako lídr sociální demokracie znovu do místního i městského zastupitelstva, byla natočena při přebírání peněz v osobním autě. Záznam asi půlminutového rozhovoru obdržel v anonymní zásilce deník Právo. Tůmová tvrdí, že úplatek nevzala. Úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka vyzval místostarostku k pozastavení členství ve straně kvůli podezření z korupce. Šéf brněnské ČSSD Jeroným Tejc pak dal Tůmové lhůtu do pátku, aby vše vysvětlila.

Na půlminutovém videu pořízeném podle Práva loni v listopadu spolu hovoří neznámý muž a Tůmová sedící na místě spolujezdce. Oba si tykají. Muž na záznamu po zastavení auta vytahuje balík bankovek, Tůmová rozepíná kabelku a on do ní vhazuje peníze. Přitom říká: „Tohle ti dám… To je za tu (nesrozumitelné slovo) a tu školu… no však víš.“ Tůmová poděkuje a odvětí: „No jasně.“ Zavře kabelku a vystupuje z auta. Přitom ještě dodává: „To jsou ty materiály od té střechy, viď?“ a muž odpovídá: „Přesně tak.“

Tůmová se brání, že žádný úplatek nikdy nevzala. „V životě jsem žádný úplatek nevzala a nevezmu,“ prohlásila pro Právo. Během rozhovoru si však podle Práva postupně vzpomněla, že peníze prý loni před Vánocemi skutečně převzala. Podle ní šlo o stotisícovou půjčku na vánoční dárek. „To měl být dárek pro tatínka, protože chtěl kupovat byt a já jsem mu to chtěla dát pod stromeček,“ vysvětlovala včera Právu Tůmová. S otcem se však nakonec nedohodla a peníze letos v lednu vrátila, na což má doklad. „Mám na to i předávací protokol. Teda jestli ho najdu, protože to už je taky let,“ sdělila Právu Tůmová.

Video Reportáž Evy Lípové
video

Reportáž Evy Lípové

Reportáž Evy Lípové

U 27.10.2010

Vyjádření kandidátky na starostku Sabiny Tomíškové (ODS) a Jeronýma Tejce, šéfa brněnské ČSSD

Videozáznam: Zdeňka Tůmová přebírá peníze od neznámého muže

Místostarostka ale nechce uvést, kdo jí peníze půjčil, protože nejdříve musí získat jeho souhlas. Právu ale slíbila, že jeho redaktorům předloží zmíněný dokument o poskytnutí půjčky i jejím následném splacení.

Tůmová: Nepamatuji si, proč se mne ptal na střechu

Na otázku, proč se na záznamu oba aktéři nebaví o půjčce, ale o škole či střeše, Tůmová odpověděla: „Tak to já vám nepovím, protože už si to nepamatuju.“ Schůzka s mužem, od kterého vzala peníze, podle ní pokračovala v nedaleké kavárně, kam ho pozvala na oběd. Připustila, že v ní seděli asi dvě hodiny.

Rozhovor z videozáznamu mezi neznámým mužem a Zdeňkou Tůmovou

Muž na záznamu po zastavení auta vytahuje balík bankovek, Tůmová rozepíná kabelku a on do ní vhazuje peníze. Přitom říká: „Tohle ti dám… To je za tu (nesrozumitelné slovo) a tu školu… no však víš.“ Tůmová poděkuje a odvětí: „No jasně.“ Zavře kabelku a vystupuje z auta. Přitom ještě dodává: „To jsou ty materiály od té střechy, viď?“ a muž odpovídá: „Přesně tak.“

Dotyčný muž se jí prý vyptával na informace ohledně zřízení soukromé mateřské školy. Tůmová včera Právu řekla, že mu jen slíbila zřizovací dokumenty, které si prý u ní může vyzvednout v kanceláři. Celou nahrávku označila za pokus o diskreditaci své osoby.

Policie se nyní nahrávkou zřejmě začne zabývat. „Pokud budeme mít takovou videonahrávku k dispozici, tak se tím budeme zabývat jako jakýmkoli jiným podnětem či podezřením z korupce. Pokud to bude možné, tak si ji vyžádáme,“ řekl Právu mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

Sobotka vyzval k pozastavení mandátu v zastupitelstvech

Tůmová je místostarostkou Brna-sever od roku 2002. Zároveň je v městské části metodickou vedoucí odboru školství a kultury a odboru sociálních věcí a zdravotnictví.

V říjnových volbách se Tůmové podařilo místo v zastupitelstvech městské části i brněnského magistrátu obhájit. Doposud byla jako sociální demokratka součástí velké koalice s ODS, ovšem v zastupitelstvu Brno-sever teď ČSSD s největší pravděpodobností připadne opoziční role, takže Tůmová brzy o post místostarostky zřejmě přijde. Sobotka očekává, že podezření prozkoumá policie. „Pokud nedokáže v krátkém čase celou záležitost veřejnosti i orgánům činným v trestním řízení uspokojivě vysvětlit, měla by rovněž rezignovat na mandáty v zastupitelstvu města Brna i příslušné městské části,“ uvedl v tiskovém prohlášení Sobotka.

Úřad městské části Brno-sever
Úřad městské části Brno-sever