Vinaři finišují se sklizní pozdní „Pálavy“

Brno - Přestože už je první letošní víno svatomartinské nabídky na pultech, některé odrůdy vín zůstaly ve vinicích do úderů prvních mrazíků. Mezi nimi i „Pálava“, která je jedním z mála druhů, který přežil pro vinnou révu špatný rok. Potvrdilo se tak, že odolnost odrůdy Pálava vůči chorobám a špatnému počasí je výjimečná. Své o tom vědí i v popickém vinařství Sonberk, kde začala sklizeň hroznů pro výrobu vína, které se bude moci pochlubit označením pozdní sběr.

Vychází slunce a teplota na teploměru ukazuje mínus tři stupně. Znamená to nejvyšší čas pro sklizeň vín, která dozrávala a získávala cukr do poslední možné chvíle. V Popicích tak začalo vinobraní odrůdy Pálava.

Přes třetí nádrž Nových mlýnů vyrůstá na horizontu z ranního šera „pálavský kopec“ a desítky zběhlých rukou stříhají hrozny vína stejnojmenné odrůdy.

Video vinař Roman Slouk ukazuje odrůdu Pálavu
video

vinař Roman Slouk ukazuje odrůdu Pálavu

vinař Roman Slouk ukazuje odrůdu Pálavu

vinař Roman Slouk o pálavské odrůdě

Letošní vinařská sezóna není podle vinařů ideální. Naznačují to i hrozny a listy vína. „Ukazují se nevybarvené bobule, které mají tón do zelena. Celá rostlina má i koncem října spoustu zelené barvy - není ještě vůbec připravená na zimu,“ uvedl vinař Roman Slouk.

To má za následek i vyšší obsah kyselinek v hroznech u většiny běžných odrůd. „Pálava má letos osm až devět gramů kyselin na litr, což není zas tak hrozné v porovnání s ostatními odrůdami. Cukernatost pak zůstala v podstatě na stejné úrovni,“ dodal vinař.

V pátek skončil sběr hroznů ve dvě hodiny odpoledne. O víkendu se pak dosbíraly poslední hrozny z vinic. Na samotný nápoj si ale konzumenti budou muset počkat až do září příštího roku - tak dlouho budou hrozny zrát v sudech.

A co říkají na „Pálavu“ samotní sběrači? „To je spíš podle mě pití pro ženy. Teď je sice velice oblíbené Chardonnay, já ale tvrdím, že nejlepší víno z Moravy je Veltlín,“ uvedl jeden z nich, zatímco plnil přepravku vinným hroznem. Druhý, který sbíral opodál, mu ale oponuje: „Pálavu mám rád. Je sice sladší, ale mně vyhovuje.“

Pálavský vinohrad
Pálavský vinohrad