Spokojenost i velké zklamání, tak vypadá povolební situace v Brně

Brno - Včerejší rozhodnutí oblastní rady brněnské ODS o vstupu do velké koalice s ČSSD rozdělilo politickou scénu v Brně na dva tábory. Jako vítězové se cítí sociální demokraté a část brněnské ODS, ti ostatní hovoří o politickém podvodu na voliče. Prvním poraženým včerejšího večera byl volební lídr brněnské ODS a kandidát na primátora Robert Kotzian, který jednoznačně podporoval pravostředovou trojkoalici s lidovci a TOP 09.

Velké zklamání zažívají po hlasování brněnské ODS lídři lidovců a TOP 09, kteří vše vsadili na jednu kartu - odmítli jednat s ČSSD a chtěli pravostředovou koalici s ODS.

„ODS nebere v potaz přání voličů, nebere v potaz svoji vlastní pravicovou politiku,“  myslí si lídryně TOP 09 Irena Matonohová.  Kriticky se k rozhodnutí ODS vymezil i lidovecký lídr Daniel Rychnovský: „Je to pouze touha po moci, po ovládnutí postů a po oprášení starých vazeb,“ komentoval závěry oblastní rady ODS.

Video Politolog Stanislav Balík kritizuje povolební kroky ODS
video

Politolog Stanislav Balík kritizuje povolební kroky ODS

Politolog Stanislav Balík kritizuje povolební kroky ODS

Vyjádření lídryně brněnské TOP09 Ireny Matonohové

Vyjádření náměstka primátora města Brna Daniela Rychnovského (KDU-ČSL)

Lídr ODS Robert Kotzian po jednání oblastní rady

Šéf brněnské ODS Pavel Blažek po jednání

Slova chvály pro včerejší krok ODS nenachází ani politolog Stanislav Balík, podle něj to brněnskou ODS v očích pravicových voličů těžce poškodí. „ODS bude před dalšími volbami těžko vysvětlovat, že to, co slibuje, myslí vážně,“ tvrdí politolog.

Šéf brněnské ODS a zastánce velké koalice Pavel Blažek ale tvrdí, že spojenectví s ČSSD bude prospěšné hlavně pro Brno. ODS a sociální demokraty teď ještě čekají další vyjednávání, která musí doladit detaily nové koaliční smlouvy.

TOP 09 vyzývá nespokojené v ODS ke spolupráci

Vedení jihomoravské TOP 09 označuje rozhodnutí ODS za  vítězství „kmotrovské“ politiky. Krajský předseda Jan Vitula vyzval skupinu zastupitelů z ODS, kteří hlasovali proti velké koalici, ke spolupráci. „Vyzývám ty zastupitele za ODS, kteří se cítí být zvoleni za skutečnou pravicovou politiku a ne za klientelistické zájmy, aby spolu se zastupiteli TOP 09 vytvořili společný klub, jehož cílem bude zamezit neprůhledným machinacím na brněnské radnici,“ vyzval členy ODS v brněnském zastupitelstvu Jan Vitula.