Se zimou v zámecké zahradě se mění i práce zahradníků, všechny subtropické rostliny, které mohly být přes léto venku, je nezbytné zazimovat. Dnes byly na řadě palmy, které dotváří exotickou a orientální atmosféru celého areálu zámku.
„Po areálu máme rozmístěno asi šedesát tropických palem. Nejstarší a největší má osmdesát let a měří přes devět metrů,“ popsal exotickou flóru zahradní architekt lednického parku Oto Bernad.

zahradní architekt Oto Bernad o zazimování palem
Zámecký park v Lednici
Zámecký park v Lednici navazuje na areál zámku a je téměř pětisetletým nepřetržitým úsilím rodu Lichtenštejnů o vytvoření harmonického světa. Park je situován do geometrických útvarů s několika průzory tak, aby byly viditelné jeho dominanty. V průhledové ose je minaret, vodárna, umělá jeskyně aj. Záliba majitelů v cizokrajných dřevinách dala vzniknout unikátnímu souboru severoamerické flóry. Dominantou parku je i přes sto šedesát let starý skleník, který je technickou památkou.
zdroj: www.lednice.cz
K přestěhování nejtěžších kusů palem, vážících i přes jednu tunu, muselo tak po ránu nastoupit šest mužů, kteří za pomoci zahradního traktoru položili ty největší do podzemí zámeckého skleníku - do takzvaných katakomb. Zde díky systému podzemních proudů vody nikdy neklesne teplota pod bod mrazu. Pro svou velikost ale musí například palmy rodu trachycarpus zůstat v horizontální poloze - na výšku by se do podzemí skleníku nevešly.
I když by se mohlo zdát, že se začátkem zimy končí zahradníkům práce, opak je pravdou. „Na zimu se pouštíme do té spodní, přírodně-krajinářské části parku, kde začínáme s uklízením. Odstraňují se nálety, popadané větve, zkrátka klasická údržba porostů, jako je zmlazování a podobně,“ shrnul architekt Bernad.
Turistická sezóna nekončí v lednickém areálu ani v zimě. Návštěvníci se mohou ohřát v tropickém palmovém skleníku, který je v provozu každý víkend. Pokud navíc přijde mráz, lidem se nabízí možnost zabruslit si na tříkilometrovém okruhu zdejšího rybníku.