Posunuly se limity a na Prostějovsku mají náhle vodu plnou uranu

Prostějovsko - Voda je stejná, ale norma je nová. Z kohoutku ve dvou obcích na Prostějovsku tak lidem teče voda, která překračuje povolený limit uranu, proto musely vodárny zareagovat a každý druhý den vozí cisternu pitné vody.

V Doloplazech a Víceměřicích na Prostějovsku je cisterna s pitnou vodou parkující na návsi už několik měsíců běžným obrázkem. Voda, která teče místním z kohoutku, má totiž více uranu, než kolik povolují limity.

„Není to nějak zásadně nadlimitní, protože podle rozboru je tam 23 mikrogramů uranu na litr vody. Nově stanovený limit mluví o 15 mikrogramech,“ přiblížil předseda představenstva společnosti Vodárny a kanalizace Prostějov Miroslav Hanák. Přitom ještě donedávna povolovala norma stanovená Světovou zdravotnickou organizací 140 mikrogramů.

Je to tedy stále ta stejná voda, se stejným množstvím uranu, jako místní pili desítky let bez omezení. Panika v obci rozhodně nepropukla, ba naopak. „Z kohoutku? Já se přiznám, že já ji teda piji, protože se mi nechce chodit až k cisterně,“ přiznal se místní obyvatel Ludvík Simerský.

Jenže obsah cisterny se každé dva dny musí měnit. Zbylá voda, která se nevypije, tak končí paradoxně v kanále. „Vidíte ty proudy vody? Té vody tady zůstává opravdu hrozně moc. Lidé si pro ni chodí minimálně. Jen pro kojence nebo děti předškolního věku. Když to končí v kanále, je to škoda. I vzhledem k tomu, že v naší obci je voda jednou z nejdražších v širokým okolí,“ posteskl si starosta Doloplaz Ladislav Sypko (KSČM).

Lidé se rizika nebojí, opatření zavedla jen mateřská škola

Podle odborníků je zvyk železná košile a voda místním neublíží. Jediné místo, kde striktně dodržují „barelový“ pitný režim, je místní mateřská školka. „Jeden barel jsme umístili do kuchyně, protože máme vlastní vývařovnu, takže kuchařka z něj vaří. A tady v místnosti máme ještě jeden barel pro děti,“ vysvětlila ředitelka mateřské školy Vlasta Matoušková.

Vodohospodářům se konečně podařilo sehnat zařízení, které uran z vody odstraní. Koupili speciální filtr, který bude včetně montáže stát zhruba dva miliony korun. Nejpozději do Vánoc by pak měla téct z místních kohoutků přefiltrovaná voda, která bude splňovat přísnější limit uranu.