Vydání stavebního povolení na fotbalový stadion Brno brzdí spory

Brno - Brněnský fotbalový stadion se nezačne modernizovat dřív než v roce 2012. Nejenže na stavbu nejsou peníze, ale vázne také vyřizování stavebního povolení. Podle primátorova náměstka Olivera Pospíšila (ČSSD) je to tím, že lokalita za Lužánkami je „horkou půdou“, kde mají o dění zájem developeři.

Aktuálně se město přetahuje o vliv v lokalitě s firmou Czechcity, vyplývá to z dnešního Pospíšilova vyjádření. Společnost Czechcity připravila variantní návrh využití lokality za Lužánkami. Město ji plánuje vyčlenit pro sport, zatímco developer má studii na stavbu domů s byty a obchody. Dostupná je i na jeho webu. Nyní se firma snaží vstoupit do stavebního řízení na modernizaci zchátralého fotbalového stadionu. Radnice se tomu snaží zamezit.

„Jsou pochybnosti o úmyslech společnosti Czechcity,“ uvedl Pospíšil. Zástupci radnice si myslí, že připomínky a námitky, které by firma ve stavebním řízení vznášela, by nesměřovaly ke zlepšení kvality stavby, ani by neměly za cíl chránit vlastnická práva Czechcity, která by se bránila třeba neúměrnému zastínění. „Ale že by činili takové kroky, aby město dostali do vyjednávací pozice ohledně jejich developerských představ v území,“ dodal náměstek.

Firma i město na sebe nedávno podaly žalobu na určení vlastnictví. Firma kupní smlouvou argumentuje, že v okolí stadionu vlastní asfaltové cesty. „Můžeme potvrdit, že si ve stavebním řízení k fotbalovému stadionu nárokujeme postavení účastníka řízení z důvodu vlastnického vztahu k účelovým komunikacím,“ napsal už dříve ve svém prohlášení místopředseda společnosti Czechcity Martin Kriak.

Firma podle Pospíšila využívá právní kličku

Vlastníkem pozemků je ale město. Podle Pospíšila asfaltové cesty místem vedly už v době, kdy chodili fanoušci na stadion na fotbal, tudíž nárok firmy považuje za kličku. „Tu věc bych přirovnal k situaci, že si v autobazaru koupíte ojetinu, odvezete si ji domů a za týden za vámi přijde předchozí vlastník a řekne: Já jsem tady pro ty zimní pneumatiky, protože ty jsou moje, a tady jako důkaz jsou účty z prodejny, kde jsem je koupil,“ řekl Pospíšil.

„Nabytím komunikací se snažíme o rozšíření možností toho, jak toto území komplexně revitalizovat, a jsme samozřejmě připraveni v této věci kdykoli jednat. Reakce magistrátu byla ale odmítavá, proto bychom si chtěli vzájemná stanoviska osobně vyjasnit. O jednání s panem náměstkem se snažíme již řadu měsíců, bohužel však neúspěšně,“ potvrdil před časem Martin Kriak z Czechcity.

Lokalita za Lužánkami je cenná svou polohou blízko jádra města. Má také dobré dopravní napojení na hlavní dopravní síť v Brně. Ani radnice nemá svou vizi tamního dění zcela ujasněnou. Koaliční ODS prosazuje, aby se vedle fotbalového stadionu postavila i víceúčelová hala, již by využívali také hokejisté. V minulosti tam zimní stadion stával. ČSSD chce halu stavět na západě Brna. Dnes Pospíšil řekl, že podle jeho názoru je umístění hokejové haly za Lužánky nejspíš urbanisticky řešitelné, velice obtížné byto však bylo po majetkové a právní stránce. Ustoupit by asi musely některé stavby jiných majitelů.

Stadion za Lužánkami
Stadion za Lužánkami