Silničáři opravují výtluky v kraji. Někde pomohou jen na pár dní

Jižní Morava – Letošní zima přidělává starosti silničářům. Vlivem velkého střídání teplot se na mnoha místech kraje naplno projevil katastrofální stav silnic. Výtluky spravují silničáři jejich lepením, životnost této opravy někde vyprší už po pár dnech.

„Na silnice má neblahý vliv prudké střídání teplot. Voda, která se vlivem prudkého ochlazení velmi rychle mění v led, potom silnici trhá,“ uvedl znojemský vedoucí Správy a údržby silnic Zdeněk Komůrka. Na Znojemsku jsou nejvíce vidět problémy na silnici první třídy vedoucí ze Znojma do Pohořelic, která je zároveň jednou z nejfrekventovanějších. Problémy jsou také na silnicích 2. a 3. tříd, tam je ovšem intenzita dopravy nižší. „Často je to velmi nebezpečná práce. Řidiči nejsou moc tolerantní a hodně nám nadávají, když silnice opravujeme,“ potvrdil silničář František Horký.

Nejpoškozenější silnice v kraji

I/53 – silnice na trase Znojmo-Pohořelice (v katastrofálním stavu je úsek vedoucí Lechovicemi)

I/43 – silnice z Brna do Svitav (největší problémy jsou u obce Závist)

385 - silnice z Tišnova do Hradčan

379 - Silnice z Lipůvky do Blanska

Video Množství silnic v Jihomoravském kraji je v havarijním stavu
video

Množství silnic v Jihomoravském kraji je v havarijním stavu

Na velké opravy nejsou peníze, silničáři tedy takzvaně lepí silnice za studena obalovanou směsí. Lepení je pouze dočasnou opravou, jehož životnost se podle zátěže silnice pohybuje od jednoho dne do několika měsíců. Na mnoha poškozených místech jsou potom rozmístěny značky snižující rychlost a upozorňující řidiče na havarijní stav vozovky. Větší opravy mohou silničáři zahájit až na jaře.