Někdejší starostku Brna-střed soud už potřetí zprostil obžaloby v kauze Wilson

Brno - Bývalá starostka městské části Brno-střed Dagmar Hrubá byla dnes potřetí zproštěna obžaloby ze zneužití pravomoci veřejného činitele. A to i přesto, že před čtyřmi lety podepsala smlouvu na výstavbu obchodně-bytového komplexu Wilson v Masarykově čtvrti, ačkoli to neumožňoval závazek vůči původnímu vlastníkovi pozemků - ministerstvu obrany. Krajský soud však řekl jasně: Hrubá záměrně smlouvní závazky neporušila, jen na ně „zapomněla“.

Hrubou už dvakrát soud zprostil viny a dnes se tak stalo potřetí. Státní zastupitelství, které se proti rozsudku pokaždé odvolalo, ale podle verdiktu krajského soudu ani dnes neprokázalo, že by měla Hrubá dostat desetiletý trest. Hrubá tak podle soudce na obsah smlouvy mezi Brnem a armádou, která městu převedla bezplatně pozemky za „určitých“ podmínek, prostě jen „zapomněla“.

Soud navíc dospěl k závěru, že smlouva mezi městem a ministerstvem obrany o bezúplatném převodu nemovitosti je neplatná. V té době totiž musela podle zákona podobné převody schvalovat vláda, což se ale v tomto konkrétním případě nestalo.

Firma Wilson Properity chce na někdejších armádních pozemcích postavit dům s byty a službami. Pozemky získala od městské části do patnáctiletého nájmu za symbolickou korunu za metr čtvereční na rok.

Smlouvy byly podle policie nevýhodné. Hrubá se hájila tím, že firma se zavázala dekontaminovat celý prostor, což přijde na mnoho milionů korun. Projekt navíc zahrnuje také úpravy okolí nové budovy. Na stavbu zatím nedošlo, polyfunkční dům Wilson je dosud stále jen na papíře.