Na Pustevnách o víkendu vyroste království z ledu

Vsetínsko - Dvanáct ledových a sněhových soch ozdobí oblíbený lyžařský areál Pustevny v Beskydech. Do výroby Sněhového království se sochaři pustili už potřinácté. Také letos se do tradiční zimní akce zapojili i výtvarníci ze zahraničí - kromě týmů z České republiky se přihlásili Slováci, Poláci a Bulhaři. Návštěvníci budou moci výtvory o tomto víkendu ohodnotit a zahřát se u speciálního ledového baru.

Umělci tvoří díla z obřích sněhových válců o velikosti tři krát tři metry. Každý z nich váží 11 tun. Ledové sochy vzniknou z několika ledových bloků o celkové hmotnosti až 1500 kilogramů. Veškerý materiál byl pro soutěž vyrobený uměle.

Podle pořadatelů letos vzniknou tři sněhové a devět ledových soch. Starosti jim ale dělá oteplení. „Uvidíme, jak to nakonec dopadne. Teplo sněhové sochy ohrožuje. Možná jich bude méně a ledových více,“ uvedl pořadatel akce Miroslav Hrabal. Pokud to počasí dovolí, sochy budou na Pustevnách k vidění až do 24. ledna.

Video Výtvarníci už začali pracovat na svých sochách, děsí se oblevy
video

Výtvarníci už začali pracovat na svých sochách, děsí se oblevy

Za 12 ročníků této akce vzniklo přes 120 soch, na jejichž tvorbě se podílelo více než sto profesionálních výtvarníků z pěti zemí. Beskydské Sněhové království je parametry srovnatelné s ledovými výtvory ve světových střediscích, jako jsou francouzské Valoire a Breckenrige Colorado v USA.

Pustevny  dnes zahalila hustá mlha
Pustevny dnes zahalila hustá mlha
Více fotek
  • Pustevny dnes zahalila hustá mlha autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2246/224555.jpg
  • Výroba sochy z ledu pro sympozium Sněhové království 2011 autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2246/224558.jpg