Podnikatel připravil dodavatele o 70 milionů, stojí před soudem

Zlín - Rozsáhlé podvody se škodou sahající až k sedmdesáti milionům korun má na svědomí podnikatel z Uherského Brodu.  Podle obžaloby muž v době od listopadu 2005 do listopadu 2007 objednával či odebíral od dodavatelů suroviny pro masnou výrobu či služby s touto činností související, ačkoli si byl vědom skutečnosti, že společnost ani on osobně nemá dostatek peněz na jejich úhradu.

Podle státní zástupkyně Pavlíny Nesvadbové připravil dvaapadesátiletý muž dodavatele a svého obchodního partnera dohromady o více než 70 milionů korun. Pokud bude uznán vinným, hrozí podnikateli z Uherského Brodu pět až deset let vězení. „Dodané zboží a služby neuhradil, a dodavatelům tak způsobil celkovou škodu přesahující 60 milionů korun,“ uvedla Nesvadbová.

Obviněný před soudem odmítl vypovídat s tím, že si nic nepamatuje. Obžalovaný byl v civilním řízení zbaven způsobilosti k právním úkonům, znalec jej však shledal způsobilým chápat smysl trestního řízení. „Mozková příhoda se mu stala až v průběhu vyšetřování, budeme žádat další znalecký posudek,“ uvedl obhájce Josef Čejka.

Video Státní zástupkyně Pavlína Nesvadbová
video

Státní zástupkyně Pavlína Nesvadbová

Soud měl ztíženou situaci při zjišťování důkazů. Areál, ve kterém masokombinát sídlil, totiž v září roku 2007 vyhořel. Podle spekulací mohlo jít o účelový požár. Hasiči totiž zjistili, že byl založen úmyslně. Pachatel požáru ale nebyl nikdy vypátrán a ani dnešní soud se těmito okolnostmi nezabýval.