Rodiče svěřili dívku strýčkovi k hlídání, ten ji zneužil

Zlín - Krajský soud ve Zlíně se začal zabývat kauzou pohlavního zneužití a opakovaného znásilnění dvou malých děvčátek. Na lavici obžalovaných usedl dvaašedesátiletý muž z Holešova na Kroměřížsku. Hrozí mu 5 až 12 let vězení. Podle obžaloby povedený strýček loni v létě nejméně pětkrát znásilnil svou sedmiletou neteř ve Zlíně, kde ji navštěvoval. Soud dnes hlavní líčení odročil na pondělí 24. ledna, kdy se k výslechu dostaví další svědci a soudní znalci. Rozsudek s největší pravděpodobností padne až v únoru.

Při vyšetřování případu vyšlo najevo, že už v roce 2004 „strýček“ nejméně jednou pohlavně zneužil její tehdy šestiletou sestru. Pro změnu však v Holešově na zahradě domu, kde sám bydlel a kde mu děvčátko rodiče svěřili ke hlídání.

Obhajoba obžalovaného

Kdybych takovou potřebu cítil, vyhledal bych doktora. Vím, co to znamená, že to obnáší basu.

Ani tím však podle státního zástupce výčet skutků obžalovaného nekončí. Dalších několik neteří si na strýčka stěžovalo, že je v minulosti osahával, ale rodiče jim prý tehdy nevěřili. Jenže od té doby uplynulo 8 až 15 let a vše je dávno promlčeno.

Obžalovaný je od loňského září ve vazbě, ale vinu popírá: „Není to pravda. Ani jsem k tomu neměl možnost. Sedávala mi na klíně, škrábal jsem ji na zádech, houpal na rukách. Nic víc. Nevím, proč si to vymyslela.“ Odborná vyšetření u obžalovaného ale pedofilii potvrdila. Jeho oběti se soudu neúčastní, soudce pouze přečte jejich výpovědi.

Případ policii oznámila psycholožka Petra Mandincová, která znásilňovanou dívku vyšetřovala. „Vzhledem k jejím rozumovým schopnostem je nepravděpodobné, že by si to vymyslela,“ uvedla psycholožka.