Brněnská diecéze vybrala v Tříkrálové sbírce o milion více než vloni

Brno - Peníze z posledních kasiček spočítali za dohledu úředníce pracovníci brněnské charity. V brněnské diecézi, která zahrnuje jižní Moravu a Vysočinu, se vybralo téměř 16 900 tisíc korun. Lidé tak věnovali na dobročinné účely o milion více než vloni. Jen v Brně se vybralo 1 682 tisíc, o padesát tisíc více než v roce 2010. O rozdělení peněz rozhoduje Tříkrálová komise, která posuzuje zaslané žádosti. Peníze se dostanou k lidem s mentálním postižením, k seniorům, ale i bezdomovcům.

„Největším projektem, o který letos žádáme, bude zřízení azylového domu na Bratislavské ulici v Brně, který bude určen pro pomoc mužům a ženám bez domova,“ uvedl ředitel Diecézní charity Karel Kosina. Azylový dům vznikne v budově, kde dřív sídlila škola. „Azylový dům bude mít 25 míst jak pro muže, tak pro ženy. Noclehárna by měla mít 30 lůžek,“ dodal Ladislav Šos z brněnské Oblastní charity.

„Kromě noclehárny bude bezdomovcům k dispozici denní centrum, kde dostanou najíst, mohou se osprchovat nebo zapojit do tvořivých dílen,“ doplnil Kosina. Podle něj v Brně lidí bez domova přibývá, často se do Brna stahují z celé jižní Moravy. Důležitým úkolem centra je nasměrovat tuto skupinu zpět do běžného života.

Video Ředitel Diecézní charity Karel Kosina
video

Ředitel Diecézní charity Karel Kosina

Úprava azylového domu měla stát 40 milionů, stačit bude muset čtvrtina

Charita počítala s tím, že na opravu budovy bude potřeba 40 milionů, takovou částku by se jí ale nepodařilo získat. Upustilo se tedy od opravy suterénu a řady dalších částí původního projektu. „Bude se stavět ze sádrokartonů a z lehkých stavebních materiálů, tím pádem to bude levnější a můžeme si dovolit takovýto dům nějak zařídit,“ doplnil Šos. Na zařízení domu bude muset stačit 10 milionů, většinu částky chce pošta získat z evropských dotací.

Loňský výnos z Tříkrálové sbírky byl použit v brněnské kavárně Anděl nebo v domově pro seniory. Velká část peněz se využila na přistavění další části domova. V kavárně Anděl pracují mentálně postižení, práce je součástí léčebné terapie, která má pomoci se začleněním postižených do běžného života.

Za vybrané peníze postaví v Brně azylový dům
Za vybrané peníze postaví v Brně azylový dům