Atraktivní pozemky na severu Brna se vydražily za 33 milionů

Brno - V Brně se dnes dražily do budoucna velmi atraktivní pozemky pod kopcem Hády. Do dnešního dne patřily Agropodniku Brno, který však již před patnácti lety zanikl. Jejich nový majitel tak získal nádhernou plochu, z níž je na severovýchodním kraji města jeden z nejatraktivnějším výhledů na Brno. Územní plán na pozemcích počítá s výstavbou bydlení, obchodů a sportovišť. Kupec se ale zatím ke svým plánům vyjádřit nechce.

Cenu pozemků ohraničenou ulicemi Jedovnická, Pod Hády a přírodní rezervací Kavky odhadl znalec na 33 milionů korun. Podle starosty městské části Brno-Vinohrady Jiřího Čejky (ČSSD) jde skutečně v Brně o velmi lukrativní pozemky. Zájem o ně projevila i místní radnice. „Jejich cena je ovšem vysoká a obávám se, že podnikatelům by naše městská část s omezeným rozpočtem nedokázala konkurovat,“ uvedl před dnešní aukcí Čejka. Nabídka dnes ale i přes atraktivitu místa oslovila pouze jediného zájemce. Podle organizátora dražby Václava Salače se jedná o podnikatele Františka Štursu.

Celková rozloha dražených pozemků byla 111 797 metrů čtvrečních. Podle Václava Salače z dražební společnosti Naxos se další pozemky podobné rozlohy v Brně k prodeji či dražbě už nenacházejí, dnešní aukce proto byla jedinečná.

Video Starosta MČ Brno-Vinohrady Jiří Čejka (ČSSD) o předmětu dražby
video

Starosta MČ Brno-Vinohrady Jiří Čejka (ČSSD) o předmětu dražby

Háček je v tom, že nový majitel dnes mohl aukcí získat pouze dvě třetiny z celkového vlastnického podílu k pozemkům. O zbytek se totiž musí dělit s dalšími majiteli, o jejichž vlastnickém právu navíc musí rozhodnout soud. Nárok na pozemky si totiž dělá rodina Kohnů, která je vlastnila před vznikem bývalého státního Agropodniku. „Pokud soud dopadne v jejich prospěch, bude kupec pouze spoluvlastníkem, případně si od Kohnů jejich podíl bude moci odkoupit,“ vysvětlil Václav Salač. Záležitost by měla být vyřešena do konce roku.

Podle Salače navíc na dvou menších úsecích, které teď pokrývá lesní porost, může v budoucnu začít těžba hornin. „Takzvané dobývací prostory představují asi deset procent území. Pro kupce je to určité břemeno, nemůže s těmito pozemky volně disponovat,“ uvedl. Dodal však, že zda se v oblasti s těžbou začne, není jisté. Záleží na rozhodnutí firmy, která na to má povolení.

Kupec se o svých záměrech zatím nevyjádřil

K čemu by mohl kupec nabízené parcely využít? Kupec své plány zatím neprozradil. „Pozemek je podle územního plánu města možné rozdělit na tři části,“ řekl Roman Kubíček ze stavebního úřadu v Brně-Vinohradech. „V první, určené k výstavbě, by mohly vyrůst například nějaké administrativní budovy nebo ubytovací zařízení. Druhá část pozemku je zamýšlena jako rekreační prostor, takže by tam mohlo vzniknout třeba sportoviště. Poslední kus pozemku je nestavební, je tam potřeba zachovat plochy krajinné zeleně, je totiž součástí přírodní rezervace,“ popsal možnosti.

Starostovi Jiřímu Čejkovi by se nejvíce zamlouvalo, kdyby na pozemcích vznikl rekreační areál, který by vhodně doplnil nové sportoviště. To se totiž místní radnice chystá v blízké době vybudovat v podhádeckém údolí. V místě by mohlo vzniknout i nákupní centrum, ale podle podmínek dražby jedině v kombinaci právě s rekreací.

Starosta Vinohrad Jiří Čejka
Starosta Vinohrad Jiří Čejka
Více fotek
  • Starosta Vinohrad Jiří Čejka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2404/240344.jpg
  • Dražba pozemků autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2404/240343.jpg