Soudce pronásledovatele bývalé milenky nepotrestal. Jde prý o přestupek

Brno - Až padesát SMS denně, rozbitý zvonek u dveří, volání dceři nebo matce exmilenky, ale také výhružky smrtí - tak dopadla láska mezi třiačtyřicetiletou matkou dvou dětí a jejím o deset let mladším milencem Milanem Sehnalem. Právě on neunesl, když se s ním žena rozešla a vrátila se ke své rodině. K prosincovému soudu přišel jako svobodný člověk s právníkem, mezitím ale ženě nedal pokoj, a tak skončil ve vazbě. Dnes měl soud rozhodnout o jeho trestu. Ale nerozhodl a případ předal přestupkové komisi. Státní zástupkyně proti jeho rozhodnutí na místě podala stížnost, takže se případ nejspíš bude řešit u krajského soudu.

„Podle mého názoru se neprokázalo, že by se žena skutečně musela bát o život,“ prohlásil ve svém zdůvodnění Michal Hoskovec s tim, že v případu nebyly naplněny znaky trestného činu.

Soudcovo rozhodnutí zřejmě ovlivnilo dnešní prohlášení Sehnala, že jej poučila vazba. A to i přesto, že si obžalovaný neodpustil adresovat své „oběti“ tvrdá slova obvinění. „Podám na ni trestní oznámení za podvod. Celé je to podvod. Celou dobu našeho vztahu mě podváděla,“ hřímal soudní síní. Poškozené v soudcově rozhodnutí nepomohlo ani to, že ji obžalovaný pronásledoval i po prvním soudním líčení loni v prosinci, až kvůli tomu skončil ve vazbě, z níž má být podle soudce propuštěn.

Video Státní zástupkyně a obžalovaný v případu nebezpečného pronásledování
video

Státní zástupkyně a obžalovaný v případu nebezpečného pronásledování

Soudní znalkyně: Láska může přejít v nenávist

Obrázek o obou aktérech případu si veřejnost mohla udělat také z jejich psychologických posudků, které si vyžádala státní zástupkyně i advokát obžalovaného. Sehnal je podle znalkyně Blanky Zapletalové člověk s podprůměrným IQ a sníženě vyzrálou osobností. A se sklony vystupovat za všech okolností přímočaře. „S poškozenou se jednalo o jeho první hluboké zamilování. Ona má průměrné IQ, bohatě rozvinutou fantazii a city zastiňují velmi často její racionální chování,“ uvedla před soudem znalkyně. Poškozená vztah iniciovala. „Vztah pana Sehnala k poškozene je stále silný a hluboký. Vztah poškozené je spíše ambivaletní. Ted už si uvědomuje, že s ním být nechce,“ uvedla znalkyně. „Láska a nenávist k sobě mají blízko a jedna může přejít ve druhou,“ doplnila.

Obžalovaný: Chodil jsem si za ní jen pro vyrovnání, chci bolestné

Příběh exmilenců, který začal rozplétat Okresní soud Brno-venkov loni v prosinci, ale nebyl typický stalking. Třiačtyřicetiletá matka totiž i poté, co se obrátila na policii, svého bývalého partnera kontaktovala a scházela se s ním. I přesto, že jí mimo jiné hrozil smrtí. Setkání měli například i v den, kdy soud Sehnalovi zakázal jakýkoliv kontakt s ženou. „Já jsem se s ním ani vidět nechtěla, ale prostě jsme se viděli,“ vysvětlila své chování soudu. S partnerem se stýkala dva roky, zařizovali si společné bydlení a plánovali rodinu.

Stalking

Zlovolné, úmyslné pronásledování a obtěžování jiné osoby, které u oběti snižuje kvalitu jejího života a ohrožuje její bezpečnost.

„Chodil jsem za ní jen skrz vyrovnání,“ vysvětloval u soudu Sehnal důvod telefonátů a osobních setkání. Od některých společných investic a nákupů si schovával účtenky. Po rozchodu chtěl po finančně zajištěné ženě polovinu peněz a „bolestné“. Částka postupně klesala z pěti pod jeden milion korun. „Musel jsem si sehnat novou práci, platil jsem byt, náklady na umělé oplodnění,“ vypočetl Sehnal.

„Vezmu nůž a jedu za tebou“

Typicky se jedná o takové jednání, kdy pachatel opakovaně vyhledává osobní blízkost oběti, s každodenní četností ji kontaktuje prostřednictvím mobilu či pevné linky, mailem či prostřednictvím sociálních sítí, vyhrožuje jí ublížením na zdraví, fyzickou likvidací či omezením osobní svobody, navštěvuje sousedy či její příbuzné a dotazuje se na ni.

Když mu o deset let starší Jarmila nevyhověla, hrozil jí prý sražením pod auto nebo slovy „vezmu nůž a jedu za tebou“. Nedostatek sebekontroly prokázal i při kontaktu se štábem České televize. „Kemo, seber se a vypadni. Co když tě třeba normálně venku napadnu,“ hrozil Sehnal u prosincového soudu.