Soud zrušil trest pro vedení Dělnické strany za rasistické výroky

Brno – Krajský soud zrušil rozsudek nad bývalým vedením Dělnické strany za údajně extremistické výroky pronesené na brněnské prvomájové demonstraci v roce 2009. Okresní soud odsoudil šest členů vedení strany včetně předsedy Tomáše Vandase za hanobení národa a podněcování nenávisti vůči skupině osob k podmíněným trestům a peněžní pokutě. Krajský soud ale s rozsudkem nesouhlasí a případ vrátil k novému projednání.

Odvolací soud dospěl k závěru, že bylo vedení Dělnické strany při procesu znemožněno jejich právo na obhajobu a spravedlivý proces. Obžaloba je postavena na znaleckém posudku, který analyzoval výroky z demonstrace. Městský soud se však podle odvolacího senátu nevypořádal s námitkami proti závěrům tohoto posudku. V opětovném řízení tak bude nutné vyslechnout znalce, který se bude muset vypořádat se všemi výhradami obžalovaných.

Při líčení u městského soudu se totiž na poslední chvíli omluvil právník čtyř ze šesti obžalovaných - proto k soudu nepřijeli ani jeho klienti. Městský soud přesto líčení zahájil, což byla podle odvolacího soudu chyba: „Bylo porušeno právo na obhajobu u čtyř ze šesti obžalovaných. Nebyli přítomni výslechu znalce a nemohli na toto reagovat,“ vysvětluje mluvčí krajského soudu Miroslava Sedláčková.

Video Reportáž Petra Albrechta
video

Reportáž Petra Albrechta

Obžalovaným hrozil až pětiletý trest vězení, soudkyně ale zvolila tresty při dolní hranici trestní sazby, protože dosud nebyli trestáni. Příznivci strany se u soudu hájili především odkazem na svobodu projevu. Vandas označil za neuvěřitelné, že stojí před Městským soudem v Brně za to, že na legálním mítinku své politické strany vyjadřoval názory. Obvinění označil za účelové. Podobně se hájili i další obžalovaní. Použití výrazů jako národní odpor, což je název extremistického hnutí, vysvětlovali buď jako náhodu, nebo jako sousloví vyslovené v jiném kontextu.

Podle soudkyně však byl posudek znalce jen podpůrným materiálem. „Pro vyhodnocení viny stačí selský rozum a přiměřená znalost historie, navíc nedávné,“ uvedla. Dodala, že kdyby obžalovaní mluvili na veřejném shromáždění stejně, jak své názory prezentovali u soudu, nestanuli by před ním. Problémy s imigranty i Romy podle ní existují a v demokratické společnosti lze o nich mluvit. S demokracií se však obžalovaní rozešli ve způsobu, jak je chtěli řešit. „Řešení je jasné, jasně spjaté s neonacismem a pro demokratickou společnost je nepřijatelné,“ uvedla loni soudkyně. Teď se bude případem městský soud zabývat znovu, líčení začne 10. května.

Právě po prvomájové demonstraci v Brně Nejvyšší správní soud Dělnickou stranu zrušil. Tehdy soud došel k závěru, že strana podněcuje k extremismu. Vedení následně založilo Dělnickou stranu sociální spravedlnosti. I letos na prvního máje se v Brně chystá demonstrace – tu pořádá sdružení Dělnická mládež napojené právě na DSSS. Už teď se na akci chystají stovky policistů.