Sklárny ve Světlé mají novou pec, práci najde 130 lidí

Světlá nad Sázavou - Ve sklárnách ve Světlé nad Sázavou uvedli do provozu další, v pořadí už čtvrtou pec. V automatizované výrobě skla tak najde práci dalších 130 lidí. Podle vyjádření Martina Faita, ředitele sklárny Crystalite Bohemia, momentálně probíhá čištění skla a zkušební provoz a ostrá výroba začnou od 15. dubna. Díky investici za 42 milionů korun se výrazně zvýší denní produkce skláren. Závaznými objednávkami je už zajištěna výroba na dalších 8 měsíců.

Sklárny právě v těchto dnech nabírají nové zaměstnance. Díky rozšiřování výroby se mohla vrátit zpátky i řada dřívějších pracovníků. „Nadále je situace ve Světlé složitá, ale zlepšuje se. Po pádu skláren byla nezaměstnanost 22 %, v současné době je to 13 %,“ říká starosta Světlé nad Sázavou Jan Tourek. V polovině května by mělo ve znovuobnovené sklárně pracovat už 510 lidí. Dalším minimálně 3 stovkám zaměstnanců dávají sklárny práci v externích firmách regionu.

Původní podnik ve Světlé nad Sázavou, Sklo Bohemia, byl součástí mamutích skláren Bohemia Crystalex Trading. Na podzim 2008 se v důsledku finančních těžkostí umocněných počínající hospodářskou krizí sklárna položila a o práci přišlo všech 1 200 zaměstnanců. O rok později se sice podařilo výrobu ve sklárně, nyní pod názvem Bohemia Crystalite, opět rozjet, do práce se ale vrátila jen asi čtvrtina sklářů.

Video Reportáž Radovana Daňka
video

Reportáž Radovana Daňka