Nepolitizujte situaci kolem Milosrdných bratří, vyzývá církev

Brno - Zcela mimořádně vystoupil tento týden převor Martin Richard Macek z řádu Milosrdných bratří. Dosud se církev k záležitostem kolem odborářské akce „Děkujeme, odcházíme“ a následné výzvě anesteziologů k odchodu ředitele nemocnice Karla Drbala nevyjadřovala. Řád zkritizoval politizaci, k níž se podle Macka snížila brněnská KDU-ČSL. Strana tak prý „zdiskreditovala obecné hodnoty, ke kterým se verbálně hlásí“. Česká televize dnes s převorem řádu natočila exkluzivní rozhovor.

„Nespokojenost s vývojem ve zdravotnictví už v nás bují delší dobu. Poslední kapkou byla petiční akce, která měla za účel zachránit nemocnici. Je to paradoxní, protože v právě v tento den najela nemocnice na běžný režim,“ říká převor Macek.

Podle řádu má město jako zřizovatel plné právo nemocnici řídit. Lidovci řád vyzvali k jednání u kulatého stolu, převor Milosrdných ale nevidí význam takového jednání: „Jednání nemá smysl, doktor Drbal nemocnici stabilizoval, nevidím důvod, aby řád nebo kdokoli jiný ke kulatému stolu sedal. Nemocnice se stabilizuje, vrací se do původního režimu,“ dodává Martin Richard Macek.