Blansko na pět dní ovládli skauti, sjelo se jich tisíc

Blansko – Tisícovka skautů a skautek z celé České republiky se začala včera odpoledne sjíždět do blanenské části Češkovice. Účastní se tu pětidenního setkání pro skautské teenagery ObRok11. Program největšího skautského setkání u nás začal včerejší noční hrou po Blansku a bude pokračovat až do nedělního dopoledne. Účastníkům nabídne lanové aktivity, hry, koncerty, divadlo a především příležitost poznat se s mladými lidmi z celé České republiky.

„Celkem dorazilo asi 750 účastníků. Chod a organizaci setkání bude zajišťovat 120 lidí a dalších 100 až 150 hostů přijede na doprovodné programy, workshopy a přednášky. Celkem se tak v Blansku setká více než 1000 skautů a skautek z celé republiky.“ Uvedla tisková mluvčí ObRoku Lucie Kolischová. Kromě několika velkých společných akcí, jako bude například hra v prostoru Moravského krasu, si mohou účastníci vybrat z celkem stovky programů – od přednášky jeskyňářů přes masážní či fotografické workshopy po sportovní aktivity jako jóga a Frissbee. Večer pak na účastníky čeká posezení v čajovně, tančírna, divadlo i koncerty vybraných kapel.

Roveři a rangers

Dva anglické výrazy označují výchovnou kategorii mladých lidí od 15 do 26 let. Výraz „rověři“ se používá pro chlapce, „rangers“ si říkají dívky.

Během pěti dnů si skauti nebudou jen užívat zábavy, ale také pomáhat. „Posláním ObRoku je setkávání mladých lidí, kteří se nejen baví, ale i spolupracují a rozvíjejí se. Skauti a skautky si odvážejí i zkušenost se zapojením do občanské společnosti. Díky drobným aktivitám, kterými se budou zapojovat do veřejného života na Blanensku, si pro svoje oddíly odnášejí zkušenost, že zajímat se o své okolí je vlastně samozřejmostí,“ popsal hlavní vedoucí akce Miroslav Martinek. Roveři a rangers, jak si říkají skauti a skautky nad 15 let, tak naplní svoje heslo „Sloužím“.

Putovní setkání skautů a skautek nad 15 let se letos koná už pošesté. Jak napovídá název, ObRok11 se koná vždy jednou za dva roky. V roce 2009 ho hostila tereziánská pevnost Josefov u Jaroměře.