Brněnští zastupitelé hlasovali jednotně proti hazardu

Brno - Brněnští zastupitelé se dnes postavili proti tomu, že ministerstvo financí (MF) povoluje zřizování nových hracích automatů i v místech, kde je zakazuje městská vyhláška. Chtějí kvůli tomu změnu zákona. Poslanci by prý měli ministerstvu dát v zákoně povinnost městské protihazardní vyhlášky respektovat. Dnes se ministerstvo spokojuje s čestným prohlášením žadatele, že jeho záměr je v souladu s vyhláškou, uvedla předsedkyně kontrolního výboru Helena Sýkorová (KSČM).

Usnesení zastupitelstva proti hazardu bylo jednomyslné, pro hlasovalo všech 53 přítomných zastupitelů. Jednotné hlasování bývá výjimečné. Diskusi o hracích automatech v Brně nedávno rozvířilo občanské sdružení Brnění.

Spočítalo, že ministerstvo v Brně jen v posledním půlroce povolilo 1412 hazardních automatů. Z toho asi 1000 v místě, kde to odporuje předpisům. Údaje získalo sdružení z ministerstva na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Brnění požádalo ministerstvo o přezkum. Podnět k zahájení řízení prostřednictvím jeho internetových stránek odeslalo 378 lidí.

Podle zástupce mluvčího ministerstva financí Jakuba Haase nelze jednoznačně říct, zda automaty byly povoleny v rozporu se zákonem. Nevyloučil však, že ministerstvo některá vydaná povolení odebere. Může se tak stát, když „nastanou nebo dodatečně vyjdou najevo okolnosti, pro které by nebylo možné loterii nebo jinou podobnou hru povolit“ nebo když se dodatečně ukáže, že údaje k vydání povolení byly klamné.

Omezte denní doby v provozovnách kvůli dětem

Lidí závislých na hracích automatech podle odborníků v Brně přibývá, trend urychlila i hospodářská krize. Zastupitel Mojmír Vlašín (SZ) dnes na zasedání zmínil i to, že do heren chodí děti a mnozí lidé na automatech prohrávají své sociální dávky.

Zastupitelé proto chtějí i to, aby ministerstvo financí omezilo denní dobu, kdy je možné hrací automaty a loterijní terminály provozovat. Mělo by se tak dít jen mezi 12:00 a 24:00, stojí v usnesení zastupitelstva. Primátor Roman Onderka (ČSSD) však zároveň vyjádřil skepsi, že usnesení zastupitelstva něco změní.