Vsetín zahájil tvrdý přístup k neplatičům

Vsetín - Vsetínská radnice eviduje dluh na nájemném v obecních bytech ve výši 13 milionů korun. Z toho je podle vedení města 10 milionů nedobytných. Boj o zbývající 3 miliony ale radnice nevzdává. Kdo bude chtít dál bydlet v městském bytě, bude muset projevit snahu splácet. V opačném případě čeká nájemníky vystěhování. Jen letos podala vsetínská radnice 12 žalob na vyklizení bytu. Čtyři nájemníci už byt opustili, pětkrát musel u vyklizení bytu asistovat exekutor. Naposledy dnes dopoledne.

Čtyřiatřicetiletý nájemník obecního bytu dostal výpověď z nájmu už v roce 2007. Tehdy jeho dluh dosáhl 70 tisíc korun. Odvoláváním se k soudům ale dluh postupně rostl až ke dnešním 300 tisícům.

Obyvatel obycního bytu dlouho dopředu věděl, že ho radnice bude stěhovat právě dnes. Svůj úděl přijal s klidem, věci měl sbalené, a i když neví, kde stráví dnešní noc, s exekucí byl smířený. V rozhovoru přiznal, že za vzniklou situaci si může do jisté míry sám. Posledních šest let totiž nepracoval a starost o bydlení se u něj dostala až na druhou kolej. Naposledy pracoval jako zaměstnanec místních technických služeb. Paradoxně právě jeho bývalí kolegové ho dnes z obecního bytu stěhovali.

Video Vsetín vystěhovává neplatiče
video

Vsetín vystěhovává neplatiče

Nové smlouvy jen na dobu určitou

Město se tak chce bránit dalšímu navyšování dluhu na nájemném. Součástí půlroční smlouvy bude i tzv. exekutorský zápis, na jehož základě bude moci radnice v případě nesplácení dluhů podat návrh na vyklizení bytu. „Získání souhlasu od soudu trvá mnohdy řadu měsíců a dluhy se tím pádem navyšují. Zmíněným opatřením se administrativa časově zkrátí,“ doplnila místostarostka Květoslava Othová.