„Nosál je neuvěřitelně zvědavá šelmička. I v přírodě je neustále v pohybu, a proto k uskutečnění svého normálního chování potřebuje pořád něco objevovat a zkoumat,“ popsala nosálí povahu inspektorka welfare Aneta Mazancová. Pro nosály je nejlepším lákadlem jídlo. Jejich ošetřovatelé se jim proto snaží každý den zpestřit právě při krmení.
„Drobné kousky potravy jim klademe a ukrýváme na různá místa v expozici, aby byli nuceni aktivně po krmivu pátrat,“ dodala Mazancová. Po narození malých nosálů přibylo do jejich klece hned několik „hraček“. Dobře se osvědčily kokosové ořechy s různě velkými otvory podle typu krmení – na červy, kousky ovoce, myši nebo kuřátka. Ty pak chovatelé rozvěsí po větvích a nosálové mají o zábavu postaráno.

Nosálí mláďata překonala ostych, inspektorka \"přes zábavu\" pro ně připravuje hry
Enrichement
„Enrichment znamená obohacování života. Cílem je ve zvířatech zachovat přirozené instinkty a vymýšlet neustále nové stimuly, abychom udrželi jejich pozornost a zachovali vitalitu. Enrichment je způsob, jak zvířata zabavit a zabránit tak apatii nebo vytvoření různých zlozvyků, například stereotypnímu chování.“
Aneta Mazancová, inspektroka welfare ZOO Brno
„Je velmi důležité stimulovat zvíře k činnosti a přemýšlení od mláděte. Rozvíjí se tak jeho osobnost a psychické zdraví. Proto ve vymýšlení nových enrichmentových prvků určitě chceme pokračovat. Naše nosálí miminka jsou velmi šikovná, takže chystáme další hračky,“ uvedla Mazancová.
Nosálové už dostali novou houpačku, další plány ale inspektorka welfare tají. „Nechte se překvapit a přijeďte se na malé rošťáky podívat!“ lákala návštěvníky Mazancová.
Inspektor welfare zodpovídá za pohodu zvířat
„Pojem welfare je velmi široký a zahrnuje téměř vše, na co si vzpomenete - od poskytnutí vhodného krmení přes veterinární péči až po hračky,“ objasnila svoji práci inspektorky welfare Mazancová. Mnohé z uvedených věcí zabezpečují svým svěřencům přímo chovatelé jako součást každodenní práce. Úkolem inspektora welfare je zajistit celkovou pohodu zvířat. Patří sem minimalizace stresu, které lze dosáhnout vhodnou sociální strukturou skupiny chovaných zvířat, velikostí expozice a členitostí terénu nebo i výsadbou vegetace. Všechno se řídí přirozenými potřebami daného druhu i jedince. Neméně důležité však je zvířata i zabavit, aby jejich smysly byly zaměstnány a nezakrněly.
