Výstava se koná od 4. června do 24. července 2011 v zámku v Bystřici pod Hostýnem. Vernisáž se uskuteční sobotu 4. června 2011 v 19.00 hodin v rámci zahájení 17. ročníku Bystřických zámeckých slavností. Výstava bude otevřena denně od 9 do 12 a od 13 do17 hodin.
V roce 1861 založil podnikatel Michael Thonet v Bystřici pod Hostýnem továrnu, která proslavila město po celém světě. Nástupnická firma TON a. s. i samotné město vzpomenou 150. výročí řadou doprovodných akcí. Výstava, kterou připravil thonetolog Jiří Uhlíř, přináší průřez tvorbou nábytku spjatou s rodinou německého průmyslníka Michaela Thoneta.

NO COMMENT: Ukázka výroby \"thonetek\"
NO COMMENT: Ukázka výroby \"thonetek\"
Reportáž Josefa Kvasničky
Truhlář, vynálezce a návrhář nábytku Michael Thonet (1796 – 1871), původem z Boppardu v Porýní, se usadil na Moravě, kde založil v Koryčanech (1856) a v Bystřici pod Hostýnem (1861) továrny na nábytek z ohýbaného dřeva. Továrna v Bystřici pod Hostýnem byla ve své době největší svého druhu a stala se vývojovým centrem celé firmy Gebrüder Thonet a exportovala své výrobky do celého světa.
Prezentuje se zde nábytek vyrobený v dílně samotného Michaela Thoneta ještě v porýnském Boppardu, přes počátky jeho firmy ve Vídni, až po průmyslovou výrobu v moravských městech Koryčany, Bystřice pod Hostýnem a Vsetín. Návštěvník se setká s výrobky navrženými pro rakouského nábytkáře Carla Leistlera pracujícího na adaptaci vídeňského knížecího sídla Palais Liechtenstein, nábytkem pro vídeňské paláce rodů Palffyů a Schwarzenberků a v neposlední řadě také výrobky zhotovené pro Světovou výstavu, která se konala v roce 1851 v Londýně.
Časově zahrnuje výstava počátky Thonetovy dílny v roce 1840, Thonetův příchod do Vídně v roce 1842, vznik rodinné firmy Gebrüder Thonet, spojení s firmou Mundus ve 20. letech 20. století i druhou světovou válku. Za tuto dobu se v produkci firmy neobjevují jen návrhy Michaela a jeho synů Augusta a Viktora, ale také práce předních českých i světových návrhářů Gustava Siegla, Otto Prutschera, Josefa Hoffmanna, A. G. Schnecka, Adolfa Loose, Jana Kotěry a Josefa Franka.
O kvalitě thonetovské produkce svědčí mimo jiné i to, že je nábytek uložen nejen ve sbírkách českých a moravských muzeí a zámků (mimo jiné Muzeum umění Olomouc, Moravská galerie Brno, Muzeum regionu Valašsko ve Vsetíně, Státní zámek Vizovice) a specializovaných muzeích Museum Thonet Frankenberg a Museum Thonet Friedberg, ale také v Technisches Museum ve Vídni nebo Victoria & Albert Museum v Londýně. Největší sbírku má ovšem dodnes firma TON v Bystřici pod Hostýnem.
