Ekologičtí zemědělci nestíhají zásobit zákazníky

Jižní Morava/Zlínsko - Ekozemědělec roku Josef Košař st. z Lukova na Zlínsku hospodaří na malém rodinném hospodářství s celou rodinou. Pro zákazníky ze Zlína rodina pěstuje na hektarovém poli především zeleninu, mají však i čtyři hektary luk. Řeší stejný problém jako další ekologičtí zemědělci - neustále navyšuje výrobu, ale přesto nestačí pokrýt poptávku svých zákazníků. A to navzdory tomu, že ekologických farem neustále přibývá. Ekologičtí zemědělci, prodejci biopotravin, zástupci neziskových organizací i státní správy se už po jedenácté sešli na tradiční Bio Akademii v Lednici, kde diskutují o budoucnosti regionálních biopotravin.

„Stále se snažíme pěstovat víc, přizpůsobit se přáním zákazníků, ale zákazníci nás pořád se svými požadavky předbíhají,“ řekl s úsměvem biozemědělec Josef Košař. Dnes jezdí na farmářské trhy do Ostravy i na jih do Klobouk u Brna. „Někdy jsme na dvou až třech místech současně, musí se zapojit celá rodina. Myslím si, že je to dar z nebe,“ dodal.

„Díky farmářským trhům a bedýnkovým systémům se zemědělcům lépe daří reagovat na poptávku zákazníků. Ví, co si zákazníci kupují, a pak se snaží dodávat jen to, po čem je poptávka,“ uvedla manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřina Nesrstová.

Video biozemědělců je stále víc, poptávku ale uspokojit nestačí
video

biozemědělců je stále víc, poptávku ale uspokojit nestačí

Podle Nesrstové doznívající finanční krize ukázala, že lidé, kteří jednou začnou kupovat bio produkty, se už nevrátí ke klasickým potravinám. Odbyt nešel dolů jako v ostatních sektorech. „Vloni jsme sice zaznamenali stagnaci, letos šla poptávka po biologickém zemědělství znovu nahoru,“ zhodnotila stav.

S poptávkou roste také počet ekofarem. Jen na Zlínsku vloni vzniklo přes šedesát nových ekologických hospodářství, celkem jich je více než 350. V roce 2008 byly v Česku asi dvě tisícovky biofarem, za dva roky se jejich počet zdvojnásobil.

Ekozemědělec roku Josef Košař se zaměřuje na pěstování listové zeleniny
Ekozemědělec roku Josef Košař se zaměřuje na pěstování listové zeleniny