Elitní policisté soutěžili v tvrdosti zásahů proti zatýkaným

Brno – Alarmující informace o neobvyklém násilí v řadách policie se podařilo získat České televizi. Šest členů někdejší elitní zásahové jednotky Delta mezi sebou soupeřilo v tvrdosti zásahů. Jejich činnost v terénu provázela bezdůvodná agresivita vůči menšinám, soupeření v tvrdosti zákroků nebo ponižování zatýkaných. Příslušníci týmu si navíc pořizovali inscenované fotografie, na kterých nechyběla krev nebo nahota. Vizitku šesti členů někdejší elitní jednotky sestavila policejní inspekce, která činnost neoficiálního Delta týmu půl druhého roku monitorovala. Výsledkem je jediný kázeňský trest.

Fungování takzvaného Delta týmu rekonstruuje spis o stovkách stran textu. Šestice policistů z jihu Moravy podle závěrů šetření s neadekvátní brutalitou zasahovala proti menšinám a cizincům tak, aby muži zákona posílili vlastní nadřazenost – vše údajně pod vlivem nacistické ideologie. „U některých policistů, kteří byli vyšetřováni v rámci tohoto spisu, bylo potvrzeno agresivní, až brutální chování,“ přiznal jihomoravský policejní ředitel Tomáš Kužel.

„V některých případech bylo používáno nadměrné agresivity, osoby, když byly spoutány a ležely obličejem k zemi, byly fotografovány,“ popsal činnost policistů státní zástupce Jan Megela.

Z vyšetřovacího spisu:
Členy týmu se mohou stát jen ti nejrazantnější, kdy tito mezi sebou soutěží o to, kdo si vícekrát za službu tzv. „bouchne do lidí“, případně použije zbraň, tedy násilí proti osobám, vůči kterým tito policisté zakročují. Přitom si pro vlastní potěšení příslušníci Delta týmu své zákroky dokumentují fotograficky, případně videozáznamem, kdy tyto záznamy si mezi sebou šíří pro vlastní potěšení, nikoli pro služební účely.Snímky policistů ukazují například zkrvavené lidi nebo nahé osoby na záchytce. Řadu situací policisté inscenovali, aby byly fotky zajímavější. „Mělo to dokumentovat jejich výjimečnost a profesionalitu směrem k ostatním příslušníkům policie,“ shrnuje Jan Megela.

Někdejší členové Delta týmu
Někdejší členové Delta týmu

Po smrti zadrženého muže tým skončil

Předloni ale agresoři v řadách policie své sklony přehnali. Třiačtyřicetiletý, necelých padesát kilo vážící Hoang Son Lam zákrok tří členů Delta týmu v centru Brna nepřežil. Policisté ho podle svědků svlékali, posmívali se mu a také fotili. Soud už mezi ně rozdělil přísné tresty a nyní bude navíc rozhodovat o odškodném pro pozůstalé.

Údajný šéf Delta týmu Martin Foltýn však popisuje celou kauzu jako štvavou kampaň policejní inspekce a velký omyl. Problémové fotky podle něj například mířily do soutěže pořádané policejním prezidiem. „Celý Delta tým je jeden vykonstruovaný nesmysl. Zákroky byly prováděny stejnou měrou proti pachatelům bílé barvy pleti, černé, žluté…,“ hájí se bývalý policista Foltýn. Obvinění se nakonec nedočkal on ani jeho kolegové. Kvůli časovému odstupu mohl nový šéf jihomoravské policie potrestat jediného z policistů.

Po zásahu proti Hoang Son Lamovi se takzvaný Delta tým rozpadl. Martin Foltýn odešel do civilu, Josef Srnský si odpykává desetiletý trest a jeho spoluzodpovědní kolegové čekají na pravomocný verdikt. Zbývající dva policisté z Delta týmu nadále slouží v zásahové jednotce Zlínského kraje. 

Video Události, komentáře o jednotce Delta
video

Události, komentáře o jednotce Delta

Události, komentáře o jednotce Delta

UK - 27.7.11

Reportáž Petra Albrechta