Uherské Hradiště bude mít galerii Joži Uprky

Uherské Hradiště – Jezuitské koleje v centru Uherského Hradiště se po dokončení rekonstrukce promění v kulturně-společenské centrum, v němž vznikne mimo jiné soukromá galerie světoznámého malíře a grafika Joži Uprky. Záměr schválilo zastupitelstvo i přes nesouhlas opozice. Ta chtěla do budovy přesunout základní uměleckou školu, která nyní sídlí v nevyhovujícím domě na Mariánském náměstí.

Koalice schválila proměnu kolejí v kulturně-společenské centrum. „V přízemí vznikne stálá expozice města, která bude zobrazovat historii města Uherské Hradiště, bude zde umístěno zpět informační centrum, součástí bude také kavárna,“ popsal plány místostarosta města Jaroslav Blaha (ODS). V prrvním patře má vzniknout prostor pro soukromou galerii Joži Uprky.

Opozici se nelíbí, že opravenou budovu bude z části využívat soukromé sdružení. „Město vynaloží na obnovu jezuitské koleje řádově desítky milionů korun a pak tam má být soukromá galerie. Chtěli jsme, aby tam sídlila základní umělecká škola. Ta sídlí v budově města, která je v dezolátním stavu,“ vysvětlil opoziční zastupitel Antonín Šeďa (ČSSD).

S návrhem na přesun školy umění do jezuitských kolejí přišel její ředitel Stanislav Nemrava. „Řešíme elektrické rozvody, protože se stává, že nám někdy i třikrát denně vypadne elektřina. V nevyhovujícím stavu je i hygienické zázemí, fasáda, omítky,“ upřesnil Nemrava. Přesun do nově opravených prostor na jednání zastupitelstva ale podpořila pouze opozice, v jezuitských kolejích proto vznikne kulturně-společenské centrum.

Video Koaliční a opoziční zastupitelé se neshodnou v tom, jaký účel by jezuitské koleje měly plnit
video

Koaliční a opoziční zastupitelé se neshodnou v tom, jaký účel by jezuitské koleje měly plnit

Soukromá galerie Jožky Uprky bude v prostorách kolejí ale pouze v nájmu. Placení nájemného a zpřístupnění kolejí veřejnosti jsou podle vedení města důvodem, proč by tam měla soukromá galerie vzniknout. „Cílem toho bylo mimo jiné to, abychom koleje otevřeli širší veřejnosti. Základní umělecká škola by skutečně ty prostory uzavřela a sloužilo by to pouze omezené skupině,“ dodal místostarosta Blaha. Navíc na projekt je možné získat evropskou dotaci díky spolupráci s organizací Moravské Slovácko, které díla Jožy Uprky vlastní. Ta pro galerii uvolní značnou část své sbírky Uprkových děl.

Expozice představí průřez celoživotní tvorbou Uprky i malíře, které jeho tvorba inspirovala. Půjde například o Antoše Frolky nebo Cyrila Mandela, část výstavních prostor zaplní plastiky od bratra Joži Uprky, sochaře Franty Uprky.

Joža Uprka (1861 – 1940)

Uprka byl malíř a grafik, který se ve svém díle zaměřoval zejména na portréty, studie a obrazy. Jeho častými námět byly venkovské a krajinářské motivy. Vystudoval Akademii v Praze a v Mnichově.


Detail díla Joži Uprky
Detail díla Joži Uprky

Rekonstrukce historických budov je zhruba ve své třetině. Na opravy právě kvůli historické hodnotě dohlíží i památkový úřad. Opravy vyjdou na necelých 70 milionů korun, z toho 25 milionů uvolní Evropská unie. První návštěvníci se do opravených kolejí podívají příští rok na přelomu května a června. Koleje donedávna sloužily jako služebna městské policie, opravna bot a deštníků, výroba klíčů a chemická čistírna.