Z Uherského Brodu vyrazilo 133 cyklistů na pouť do Santiaga de Compostela

Uherský Brod – Rekordních 133 příznivců cestování na kole z celého Česka a ze Slovenska dnes vyrazilo z Uherského Brodu na tradiční cyklopouť, kterou pořádá místní sportovní organizace Orel. Tentokrát zamířili do Španělska, kde budou šlapat do pedálů na nejznámější poutní cestě na světě ke svatojakubské bazilice ve městě Santiago de Compostela. Oznámil to hlavní organizátor akce Petr Gabriel.

Účastníky cyklopouti dovezou do Španělska tři autobusy. Na kola cyklisté nasednou ve městě Burgos, které leží na hlavní svatojakubské poutní cestě. Vzhledem ke klimatickým podmínkám cyklisté najedou v jednotlivých etapách, kterých bude sedm, v rozmezí od 55 do 90 kilometrů. Celková délka pouti až do města Santiago de Compostela je 550 kilometrů. Návrat do Česka cyklisté mají naplánovaný na 24. srpna.

Studenti, kněží, lékaři, kantoři, vědci

Největší část letošního pelotonu tvoří cyklisté ze Zlínského kraje, organizátoři však přijali přihlášky od lidí od Karlových Varů až po slovenský Prešov. „Mezi účastníky jsou studenti, kněží, lékaři, kantoři, vědci, starostové měst a obcí, senioři i celé rodiny. Nejstaršímu z cyklistů je 73 let, nejmladšímu devět,“ uvedl Gabriel.

Není to žádný cyklistický závod…

Mnozí účastníci cyklopouti se při výletu potkají se svými známými z minulých ročníků. „Cyklopouť pojedu letos popáté po sobě. Je to vždy nová zkušenost, člověk vidí krásná místa a setká se s lidmi, které vidí jednou za rok právě při cyklopouti. Je tu dobrá parta,“ řekl František Matušina. Délky trasy se neobává. „Několikrát jsem se na kole projel po práci. Myslím, že bych pouť měl zvládnout bez problémů, není to žádný cyklistický závod,“ usmál se.

Letošní cyklopouť se koná posedmé. Při předchozích šesti ročnících cyklisté projeli města jako Bamberg, Frankfurt nad Mohanem, Bratislava, Budapešť, Kolín nad Rýnem, Mohuč, Vídeň, Krakov a proťali i celou Českou republiku.

El Camino de Santiago

0Katedrála ve městě Santiago de Compostela je cílem Svatojakubské pouti, ve španělštině El Camino de Santiago. Historie pouti navazuje na legendu, podle které byl svatý Jakub Starší (Santiago) jako jeden z Kristových učedníků poslán vykonat misijní činnost na Pyrenejský poloostrov.

První doložená pouť do Compostely je z roku 951, kdy ji vykonal biskup z Le Puy. Podél cesty byly postupně zřizovány kostely a kláštery se svatými relikviemi. První manuál pro plahočící se poutníky pochází již z 12. století. Rukopis obsahuje kázání, zprávy o zázracích a liturgické texty spojené s osobou svatého Jakuba. Dále se zde nachází také popis trasy, umělecká díla, která lze po cestě spatřit, a zvyky místních obyvatel. Symbolem dlouhotrvající poutě se již ve středověku stala mušle hřebenatka a od roku 1987 je platný systém směrových značek s touto mušlí. /Zdroj: Wikipedia.org/