Exředitelku Domu kultury v Hodoníně prý napadl radní

Hodonín - Ředitelka Domu kultury v Hodoníně Lucie Hostačná v sobotu rezignovala. V dnešní tiskové zprávě uvedla, že za jejím odchodem stojí nátlak ze strany politického sdružení Změna a také údajné fyzické napadení současným garantem kultury v Hodoníně, radním Vítězslavem Krabičkou. Ten incident z 10. srpna odmítá, chování exředitelky označil za „hru“.

Lucie Hostačná stála v čele Domu kultury v Hodoníně čtyři měsíce. Podle jejího vyjádření v tiskové zprávě byla po celou tuto dobu údajně pod tlakem radních z hodonínského občanského sdružení Změna. Garant kultury v Hodoníně Ivo Knápek a jeho nástupce Vítězslav Krabička jí měli diktovat, koho nevyhovujícího ze sdružení má „odstranit“ a pro koho by naopak měla vytvořit nové místo.

Video Vstup Petra Albrechta
video

Vstup Petra Albrechta

„Sdružení Změna, ze kterého někteří členové působí v současné době na klíčových postech hodonínské radnice, mě od počátku mého působení v této organizaci nutilo jmenovat na vedoucí posty domu kultury lidi z jejich organizace, kteří nebyli profesně, odborně ani fyzicky schopni vykonávat tuto práci,“ napsala Hostačná. Radním podle exředitelky šlo o zviditelnění Změny a měli zájem na dosazení lidí, kteří by jim z vedení organizace donášeli informace. Schůzkám s nimi se proto začala vyhýbat. „Změna mi posílala výhružné sms zprávy, že mi nedají osobní ohodnocení, což se také stalo, a že mě odvolají,“ tvrdí Hostačná.

Ivo Knápka ve funkci garanta kultury v polovině července nahradil Vítězslav Krabička, který byl dříve garantem zoo. „Považuji ho za osobu, která je kultuře vzdálená, používá nástroje síly, arogance a zastrašování,“ napsala bývalá ředitelka. Podle Hostačné nikdy nenavštívil žádnou z akcí místního kulturního domu. Přesto za krátké působení v nové funkci zhodnotil před radou města činnost Hostačné jako špatnou a měl lhát také o rozpočtu organizace.

Radní Krabička: Hostačná lže, útok si vymyslela

Rozepře mezi nimi se měla vyhrotit 10. srpna, kdy exředitelka pozvala Vítězslava Krabičku do své kanceláře, aby mu ukázala dokumenty k rozpočtu popírající to, co garant přednesl na schůzi radních. Na to měl Krabička zareagovat agresí. „Napadal mě nejdříve slovně a poté také fyzicky. Za daného stavu věcí považuji za nemožné pokračovat ve své funkci,“ napsala Hostačná ke své rezignaci.

Hodonínský radní Vítězslav Krabička (Změna)
Hodonínský radní Vítězslav Krabička (Změna)

Vítězslav Krabička však takové vyvrcholení schůze popřel. „Vyslovili jsme nespokojenost s její prací. V pátek zasedala mimořádná rada a na ní jsme rozhodli o jejím okamžitém odvolání. Zřejmě se to dozvěděla a hned v sobotu rozehrála hru se svou rezignací,“ řekl Krabička. Celý útok podle něj exředitelka zinscenovala.

„O rezignaci v Domě kultury jsem uvažovala již delší čas, neboť jsem neviděla žádnou možnost konstruktivní domluvy s oběma 'hodonínskými kmotry',“ kontrovala Hostačná. Na radního Krabičku za fyzický útok podala trestní oznámení a zvažuje podání dalších. K případu však nejsou žádní svědci.

Město Hostačnou od její bývalé kanceláře okamžitě odřízlo - hned o víkendu na kulturním domě nechalo vyměnit zámky.