Žena vysoudila odškodné za nechtěný převoz do porodnice

Brno – Brněnská zdravotnická záchranná služba se musí omluvit devětadvacetileté ženě za to, že ji loni v únoru po domácím porodu nátlakem přinutila, aby jela s novorozeným synem do porodnice. Zároveň musí záchranná služba zaplatit mladé matce odškodné 50 000 korun. Stejnou částku přiznal brněnský soud i jejímu synovi.

Soudce Michal Ryška zdůraznil, že zdravotnická záchranná služba svým postupem ve věci zasáhla do rodičovských a osobnostních práv ženy. Ta si převoz do nemocnice nepřála a svolila k němu teprve poté, co si zdravotníci do jejího bytu přivolali policejní hlídku.

Žena postup zdravotníků ostře kritizovala. Na brněnskou záchrannou službu podala žalobu na ochranu osobnosti. Domáhala se soudní omluvy a dále odškodného 100 tisíc korun pro ni a stejnou částku pro svého syna, který byl, bez ohledu na svůj nízký věk, také poškozen postupem zdravotníků na svých právech.

Soud jí vyhověl, přiznal jí ale nižší odškodné. „Myslím si, že je to naprosto spravedlivé rozhodnutí. Jak pan soudce řekl, zásah bezdůvodný, nedobrovolný je v některých evropských zemích i trestný čin a myslím si, že je namístě alespoň menší finanční zadostiučinění,“ uvedla obhájkyně matky Zuzana Candigliota.

Video Telefonát Elišky Bučinové
video

Telefonát Elišky Bučinové

Telefonát Elišky Bučinové

Reportáž Elišky Bučinové

Dítě se narodilo v pavlačovém domě v brněnské Údolní ulici, která se nachází jen několik set metrů od porodnice na Obilním trhu. Porod byl nečekaný a rychlý, žena navíc porod doma neplánovala. Když ale vše dopadlo dobře, nechtěla hned spěchat do porodnice.

Zdravotníci nebyli k rodičce zavoláni hned po narození chlapce, dorazili přibližně po hodině a přivolaný lékař musel oddělit pupeční šňůru. Podle úřední dokumentace byla matka i hoch v pořádku, přesto měl prý přivolaný lékař obavy z toho, že dítě mohlo krvácet přes pupeční šňůru. Trval na převozu do nedaleké porodnice, matka s otcem dítěte ale nesouhlasili. „Já jsem první člověk, co to dítě viděl, a jsem dostatečně sečtělý člověk, abych poznal, že je u dítěte něco špatně. Je to moje dítě a určitě bych neriskoval,“ uvedl u soudu otec dítěte.

Spontánní porod se stal v noci. Matka a otec zdravotníky ujišťovali, že na kontrolu půjdou hned ráno, tedy za několik hodin, protože je nyní vše v pořádku. Když se s nimi lékař nemohl dohodnout, přivolal policii. Matka pod tímto nátlakem nakonec svolila a nechala se odvézt. Zdravotnící měli podle soudce matku nechat podepsat revers.

Fakultní nemocnice Brno - porodnice
Fakultní nemocnice Brno - porodnice

Tím potíže neskončily, neboť převoz se uskutečnil v chladné únorové noci. Dítě prochladlo natolik, že na příjmu mělo tělesnou teplotu 33,6 stupně Celsia a muselo být tři dny umístěno v inkubátoru. „Před porodem má matka právo rozhodovat o řadě aspektů, ale po porodu je třeba chránit zdraví dítěte a dbát na jeho potřeby. V tomto si tedy myslím, že zdravotníci postupovali dobře,“ vyjádřil se místopředseda České gynekologické a porodnické asociace Jaroslav Feyereisl.

Soudce Ryška lékaře, jenž tak vytrvale požadoval převoz ženy s dítětem do porodnice, nemohl vyslechnout, záchranář totiž zemřel. Z odůvodnění rozsudku vyplývá, že celý případ není jen o osobnostních a rodičovských právech matky a o možnosti odmítnout nabízenou zdravotní péči, ale také o nedůvěře některých zdravotníků k alternativním přístupům v medicíně. „Je otázkou, zda přístup zdravotníků k alternativním lidem nebyl snahou je získat pod kontrolu tradičního systému zdravotní péče,“ zdůraznil soudce.