Pernštejn láká na polívku

Pernštejn – Na ty, kteří o tomto víkendu navštíví hrad Pernštejn, čeká neobvyklý zážitek. Kromě květinami vyzdobených chodeb mohou na konci prohlídky ochutnat jednu z dobových specialit – Rumpfordskou polévku. Recept na ni našli památkáři v místním archivu.

Stoly plné nejrůznějších lahůdek, bohatá květinová výzdoba – tak se v minulosti na hradě hodovalo. Tedy alespoň mezi nejvyšším panstvem. „Rozložení pokrmů je tady zhruba tak, jak to známe z obrazů renesančních mistrů. A to, že na jedné z podlouhlých stran stolu nemáme židle, je správně. Šlechta opravdu seděla okolo upravené tabule a služebnictvo jim odtud zakládalo pokrmy a dolévalo víno,“ uvedl florista Slávek Rabušic.

Také květinová výzdoba odpovídá jak barvou, tak i původem květin té, která na konci 16. století zdobila hradní stoly. A pokud po vyzdobených chodbách seběhnete o patra níž, poznáte život tehdejších chudších vrstev. V černé kuchyni hradu lze dokonce ochutnat pokrm, kterým se živila početná chudina. „Recept na Rumpfordskou polévku jsme objevili v archivu. Byla to polévka, která se vařila při nějakých problémech – při špatné úrodě, hrozbě hladomoru nebo poté, co vesnice vyhořela,“ vysvětlila zástupkyně kastelána Eva Škrabalová.

Video Reportáž Hedviky Dědkové
video

Reportáž Hedviky Dědkové

Levnou, ale výživnou polévku vymyslel Američan Thomson, který měl v období napoleonských válek za úkol zlepšit stav zubožené bavorské armády. Polévka vojáky opravdu postavila na nohy a Thomsona povýšila na šlechtice. „Nebyl kuchař, byl to fyzik. Zjistil, že nejvíc nejlevnějších kalorií přinášejí škroby,“ dodala Eva Škrabalová. Základ proto tvoří hrách, kroupy, zelenina a tehdejší novinka – brambory. Rumpfordská polévka se vaří dodnes, pro naše mlsné jazyky se ale do ní přidává masitý vývar, více druhů zeleniny a nepoužívá se tolik zázvoru jako koření.

Potěšit oko i chuťové buňky mohou návštěvníci na Pernštejně během víkendových dnů až do 2. října.

/*json*/{"map":{"lat":49.450937,"lng":16.318225,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.450937,"lng":16.318225,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/