Čí je zámek v Kupařovicích? Starý a nový majitel o to vedou spory

Kupařovice – Barokní zámeček v Kupařovicích na Brněnsku několik let marně hledal kupce. Když ho po několika neúspěšných dražbách před 2 roky nakonec koupil Tomáš Novotný, mohlo se zdát, že zámek bude zachráněn. Nový majitel se hned od počátku netajil tím, že chce zámek opravit, přebudovat a dál prodat. To se mu ale nedaří, důvodem je spor, který vede s bývalým majitelem.

Zámek se ve své novodobé historii dostal do vlastnictví firmy Ag-ING Pavla Vybíhala, který si kvůli tomu nechal změnit i své příjmení na Pavel Kuparowitz. Jenže firma zkrachovala a byl na ni vyhlášen konkurz. I když Pavel Kuparowitz usiloval o to, aby zámek nebyl předmětem konkurzu, neuspěl. Začalo dlouhé období hledání nového majitele. Mezitím klesala vyvolávací cena – z 27 milionů korun v roce 2007 až na 2,5 milionu v roce 2009, kdy zámek v dražbě koupil Tomáš Novotný. Ten ale teď nemůže se zámkem nakládat. „Původním majitelem byla podána žaloba na určení práva vlastnického. Soudíme se, odvoláváme se,“ shrnul současnou situaci Novotný.

Zámek v Kupařovicích má pohnutou historii. V první polovině 18. století ho podle projektu Františka Antonína Grimma nechal postavit rod Dietrichsteinů. Do areálu patří kromě zámecké budovy pět dalších objektů, hlavně obytné prostory a sklady. V druhé polovině minulého století patřil zámek místnímu JZD, které ho přebudovalo pro kulturní a společenské využití. Stejným způsobem ho využívala i obec, v minulosti v něm byla restaurace a v přilehlých prostorách i hotel, ale také například vzdělávací středisko.

Zámek tak dál chátrá, nový majitel nechce do zámku investovat dříve, než soud rozhodne, komu nemovitost patří. Jakmile se tak stane, chce Tomáš Novotný zámek prodat.