Do boje proti jmelí se na jihu Moravy vrhají i vědci

Brno – Na stromech na jižní Moravě je čím dál více jmelí. Není to však způsobeno mimořádnou poptávkou související s předvánočním časem, avšak rozšíření rostliny nahrálo počasí a stáří porostů v přírodě. Naopak hostitelské stromy náporu nenápadných zelených větviček rychle podléhají.

Místo symbolu vánočního štěstí se na jižní Moravě stává jmelí spíše symbolem úhynu stromů. Jejich koruny obsypává v desítkách trsů a postupně z nich vysává vláhu až k úplnému uschnutí. Velké problémy působí rostlina, ve středověku používaná jako léčivá, hlavně v nejteplejších částech regionu na Břeclavsku.

Kalamita jmelí zasáhla i zámecký park v Lednici. Svým ničivým působením krátí až na polovinu životnost hlavně ořešákům, lípám a javorům. „Tyto rostliny, hlavně ty starší, jsou velmi ohrožené a dá se říct, že do budoucna není ani perspektiva, že by se díky jmelí dožila nějakého vyššího věku,“ obává se správce parku Oto Bernard.

Jmelí se nedá vymýtit snadno

Ani pečlivé odstranění jmelí totiž nepomůže, na stromech se zakrátko objeví znovu a jeho šíření pomáhají i ptáci. Jak s cizopasnou rostlinou definitivně zatočit, už začali kvůli současné situaci zkoumat i vědci z Mendlovy univerzity. Kromě chemie je ve hře i řešení přírodní, založené na mikroorganismech, které jmelí postupně ničí.

Výzkum, na kterém spolupracuje i jedna maďarská univerzita, je teprve na začátku. Konkrétní recept na jmelí by mohl přinést do pěti let. Pokud by byl úspěšný, vědcům by v boji proti jmelí zřejmě patřilo světové prvenství.