Krumlovští pochodují na Prahu. Kvůli epopeji

Moravský Krumlov - Lidé z Moravského Krumlova se rozhodli opět protestovat proti stěhování Slovanské epopeje Alfonse Muchy do Prahy. V pátek se vydají na pochod do hlavního města - trasu dlouhou 310 kilometrů chtějí ujít štafetovým způsobem za šest dní. Na konci pochodu chtějí pražským zastupitelům, kteří zasedají 3. listopadu, předat petici.

Zdroj: ISIFA Autor: Lidové noviny / Tomáš Hájek

„Pěším pochodem chceme vyjádřit svoje odhodlání. Půjdeme třeba i v zimě a dešti, abychom ukázali, jak moc nám záleží na udržení Slovanské epopeje ve městě,“ uvedl starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09). Organizátoři pochodu tvrdí, že ve sporech o epopej jedná Praha se značnou dávkou arogance.

„Naším cílem je to, aby Praha dostála přání Alfonse Muchy a vystavěla pro jeho dílo odpovídající budovu. Bojíme se toho, že plátna skončí v depozitářích a následně je pražští pohlaváři s vidinou zisku rozpůjčují po celém světě,“ uvedl jeden ze spoluorganizátorů akce Adam Škarka, který zastupuje studenty krumlovského gymnázia.

Část epopeje ve Veletržním paláci (Praha)
Zdroj: ISIFA
Autor: VLP/Martin Divíšek

Pochod začíná pátečním dopoledním shromážděním účastníků na náměstí v Moravském Krumlově. První úsek pochodu vede z Moravského Krumlova do Ivančic, rodiště Alfonse Muchy. Účastníci akce také na začátku pochodu natočí hromadný videovzkaz pro pražské zastupitele.

Do pochodu se zapojí studenti, místní politici, sportovci i běžní lidé z Moravského Krumlova, ale i dalších míst po trase pochodu. Petici si budou předávat mezi sebou, jednotlivé úseky mají od čtyř do 15 kilometrů. Ve větších městech na trase, například v Třebíči, Jihlavě, Vlašimi a Benešově, budou informační stany a místa pro podpis petice.

Epopej tvoří 20 velkoplošných obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů a Moravanů. Mucha obrazy daroval Praze, po druhé světové válce byly převezeny do Moravského Krumlova. Tam bylo dílo zrestaurováno a přibližně půl století vystaveno.

0Galerie hlavního města Prahy chce krumlovskou expozici, ve které je nyní 15 z 20 pláten (zbývajících pět je od února 2011 v Praze), na konci října uzavřít. Během listopadu plánuje všechny obrazy převézt do Prahy. Hlavní město už několik let řeší, kde bude epopej natrvalo vystavena. V minulosti se uvažovalo o výstavbě nového pavilonu, o umístění na Výstavišti či v jízdárně na Pohořelci. Nedávno se objevil návrh, že by epopej mohla být umístěna v historické secesní Fantově budově pražského hlavního nádraží.

Odpůrci stěhování upozorňují na to, že Praha dílo nepotřebuje, protože má dost jiných turistických atrakcí. Navíc pro něj nepostavila pavilon, jak žádal tvůrce epopeje Mucha.