Na jihu Moravy je velký zájem o domácí miniškolky

Brno - Mezi ženami na mateřské dovolené i mezi těmi, které již překročily padesátku, je na jihu Moravy velký zájem o domácí hlídání dětí ze sousedství. Jihomoravský kraj pro zájemce vypsal bezplatné kurzy, kde mohou získat potřebné znalosti a po absolvování hodin si založit domácí miniškolku. Zájem o podobný typ přivýdělku pořadatele kurzu zaskočil. Nabídku překročil více než čtyřikrát.

Kurz, na který kraj poskytl dotaci 650 000 korun, měl původně vzdělat 35 lidí. Nakonec ale přišlo více než 150 přihlášek, mezi nimi i dvě od mužů. Kurzy zorganizuje sdružení Prostor pro rodinu. Podle krajské radní Marie Cackové (KDU-ČSL) se teď jedná o tom, zda by nebylo možné otevřít dva běhy kurzu. Otevřelo by to šanci 70 lidem.

Adepty na absolvování kurzu bude vybírat sdružení. Podle Cackové to bude obtížné, protože původnímu zadání odpovídají snad všichni přihlášení. Ohled proto budou organizátoři brát na to, zda má zájemce konkrétní podnikatelský plán, například doma jednu volnou toaletu, kterou vyčlení pro školičku, a volnou místnost, již přebuduje na hernu.

Na 30 míst se přihlásilo 150 lidí

Školení ve 160 hodinách účastníkům předloží informace z předmětů jako jsou psychologie, didaktika, zdravověda, respektující komunikace, výživa a ekologie. Součástí výuky budou také náslechy přímo ve školkách. Absolventi pak budou moci nabídnout místo nejvýš čtyřem dětem, a to včetně vlastních potomků, o které se starají. „Pro matky na rodičovské dovolené to může být zajímavá možnost, jak si přivydělat. Pro ženy po padesátce zase šance, jak se zaměstnat a nebýt potupně na úřadu práce,“ uvedla radní.

Domácí školičky mají být alternativou pro mateřské školy měst a obcí, které bývají přeplněné, a výrazně dražší soukromá zařízení. Podle Cackové loni v kraji chybělo 5000 až 7000 míst v mateřských školách. S modelem sousedského hlídání dětí přišel ve svém prorodinném balíčku tehdejší ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS). Záměr se však od té doby několikrát měnil a výsledek dosud sněmovna neschválila. Na úpravě předlohy nyní pracuje ministerstvo.

V domácích školkách ale nepůjde jen o pouhé hlídání, chůvy by měly podobně jako v klasických školkách rozvíjet schonosti dětí jako hygienické návyky, výtvarné a verbální dovednosti, pokud by někdo chtěl domácí klub provozovat, bude muset pravděpodobně absolvovat podobný kurz, jaký právě začíná v Brně.