V Kamenici nad Lipou se konal již třetí ročník festivalu Hračkobraní

Kamenice nad Lipou - Filozofií festivalu Hračkobraní je ukázat originalitu a nápaditost klasických českých hraček z přírodních materiálů. Během uplynulých pěti dnů nabízel místní zámek trh s tradičními českými hračkami, dílny, kde si každý mohl vyrobit vlastní hračku, pohádková vystoupení, kejklíře a zábavu pro celou rodinu.

Hlavní organizátorka festivalu Alena Kůrková prozradila, že se zvýšil počet prodejců a bylo otevřeno více dílen. Jak sdělila Anna Haidingerová z Unie výtvarných umělců, velkou oblibu našly textilní hračky, zvláště pak maňásci. Letošní program rozšířily i nejrůznější dětské soutěže nebo závody ve stavění komínu z maxikostek.

Na řadě míst si děti zkoušely i práci se dřevem. Petr Malát z Asociace výrobců hraček se nechal slyšet, že děti tak alespoň poznají, jaké úsilí musí výrobci hraček vynaložit k jejich realizaci. Kamenické Hračkobraní letos nabídlo i unikátní soubor kinetických hraček Svatopluka Krále zapůjčený z Národního technického muzea.

"Já věřím, že česká dřevěná hračka se udrží na trhu," prohlásil řezbář z Březnice Jiří Jedlička. Příští Hračkobraní vyvrcholí druhý červencový víkend opět v areálu kamenického zámku.