Do katedrály v Olomouci se vrátí Panna Maria Hostýnská a Jan Pavel II.

Olomouc - Panna Maria Hostýnská, největší český zvon odlitý po 2. světové válce, se dočkal slavnostního požehnání. Bezmála pětitunový velikán bude společně s menším Janem Pavlem II. již brzy zdobit věže olomoucké svatováclavské katedrály.

Čtyři zvony ve věžích katedrály se už velmi brzy dočkají vítané posily. V tónině Gis 0 bude vyzvánět i Panna Maria Hostýnská, její hmotnost je 4 805 kilogramů. „Patina je přírodní,“ podotkl autor výzdoby zvonu Otmar Oliva, rád by věděl, jak budou zvony žít za 20 let.

Dva zvony vzala před 92 lety Olomouci 1. světová válka, nyní se věže katedrály konečně dočkaly náhrady. „Snad už navždycky,“ doufají všichni. „Já věřím, že to bude na staletí,“ prohlásil kampanolog olomouckého arcibiskupství František John. Také přihlížející jsou nadšeni, velikost zvonu je impozantní a pokud by nepřišli dnes, nic takového už neuvidí.

Do věže katedrály budou zvony zavěšeny 7. října a během několika dnů by se pak jejich majestátní tón už měl nést Olomoucí.

/*json*/{"map":{"lat":49.595502,"lng":17.251804,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.595502,"lng":17.251804,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/