Znojmo přichází o provizorní železniční most

Znojmo - Jedna ze znojemských dominant, provizorní železniční most přes údolí Dyje, po 16 letech zmizí a na jeho místě vyroste most nový, tentokrát nastálo. Celý most teď sedí jenom na speciálních kolečkách, hydraulické zařízení ho pomalu táhne směrem k Šatovu. Včera urazil prvních 12 metrů z celkových téměř 250 metrů.

Stavbyvedoucí Antonín Směták informoval, že část mostu bude odsunuta a zbytek se postupně rozebere. Most se tak bude vždy dva až tři dny posouvat a pak bude deset dní stát, než vysunutou část dělníci rozeberou. Než se vůbec dal do pohybu, potřeboval nejdříve odstrojit a připravit.

Už zítra bude zadní část mostu viset ve vzduchu, pozítří dosáhne už jenom k prvnímu pilíři. A za měsíc a půl zbudou v údolí jenom tři prázdné pilíře. Provizorní vojenský most sloužil Znojmu mnohem déle, než měl - celých 16 let místo původních 3. Déle vydržet nemohl, trať je totiž potřeba elektrifikovat.

"V současné době už je část mostu vyrobená, ta se začne vysouvat zhruba od listopadu tohoto roku a jeho výsun bude ukončen nejspíš na jaře roku příštího," prozradil náměstek ředitele SŽDC Karel Janků. Nový most má připomínat ten, který nad údolím stál původně od konce 19. století. Ten údajně navrhovala kancelář slavného Gustava Eiffela.