V Jihlavě se protestovalo kvůli vysokým cenám energie

Jihlava - Demonstraci v Jihlavě svolal Spolek proti nemravným cenám elektrické energie. Odpoledne sem přijelo demonstrovat zhruba 200 lidí. Mimo úpravy cen elektrické energie lidé požadovali i zrušení monopolu ČEZu a odstoupení ředitele Energetického regulačního úřadu, který podle nich jen přihlíží zvyšování cen a nebrání spotřebitele.

Předseda Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt se nechal slyšet, že protest nebere jako výzvu, jelikož prý není ničím oprávněný. Organizátor akce z občanského sdružení Sponel Petr Cibulka sdělil, že v době předsednictví EU nejsou dodržovány všechny předpisy Evropské komise a je prý třeba hledat urychlené řešení situace v oblasti řízení energetického trhu.

Kritika zazněla i na adresu politických stran, které skokovému nárůstu cen jen přihlížejí. Desítka lidí kritizovala i postup ČEZu při vymáhání peněz, který prý spíše připomínal mafiánské způsoby. Pořadatelé akce šli ihned po ukončení demonstrace podat trestní oznámení na policii.

"Jde to na pracovníky regulačního úřadu, státní energetické inspekce a ministerstva průmyslu a obchodu. Zneužili pravomoc veřejného činitele, případně nadržují pachatelům trestné činnosti," konstatoval Jan Rytíř, advokát lidí, kteří se soudí s ČEZem. ČEZ se brání tím, že je nejlevnější ze všech tradičních dodavatelů a marže společnost snížila od začátku roku 2009 na minimum.