Historický most jako nový, alespoň na chvíli

Žďár nad Sázavou - Nákladnou rekonstrukci vzácného barokního mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou završili o víkendu odborníci instalací soch světců z umělého pískovce. Kompletně dokončenou opravu ale kazí závady na mostě a rozpadající se omítka a to od dokončení rekonstrukce neuplynulo ani 6 měsíců. Přesto se podle památkářů jedná pouze o drobnost, která nenarušuje jinak zdařilé dílo.

„My vyjadřujeme velkou spokojenost s tím, co se tam událo. Nastalé potíže považujeme za kosmetickou vadu, která by měla být v horizontu týdnů odstraněna a jednou provždy vyřešena,“ informoval Petr Severa z Národního památkového ústavu v Telči.

Už během tohoto týdne se na most vrátí lešení a začne se s opravami. Stavebníci ale říkají, že zimní solení a frekvence dopravy zničí prakticky jakýkoliv materiál doporučený a schválený památkáři. „Už v době, kdy se stavba připravovala, jsme upozorňovali, že projektované řešení a použité materiály nějaké problémy přinést mohou,“ komentoval mluvčí stavební firmy SMP Pavel Kameník.

Video Reportáž Romana Daňka
video

Reportáž Romana Daňka

Rozšiřování mostu nebo jiné zásahy do původního kamenného zdiva ale památkáři neodsouhlasili. Podařilo se jim sehnat ze státního rozpočtu šest milionů korun na výrobu a víkendovou instalaci replik soch. Petr Severa upozornil, že se na most vrátily přesné kopie ze speciálního materiálu, patinované do podoby pískovce.

Originály soch z tohoto mostu by se měly stát novou turistickou atrakcí města. Mají být vystaveny nedaleko odtud na Dolním hřbitově. První dvě snad už letos.