Policie v noci rozpustila začínající technoparty na jihu Moravy

Moravská Nová Ves (Břeclavsko) - Chystaná technoparty Moraviatek 2009, kterou chtěli technaři uspořádat od čtvrtka na jihu Moravy, zatím nezačala. Na soukromý pozemek mezi Moravskou Novou Vsí na Břeclavsku a Mikulčicemi na Hodonínsku se v noci sjelo kolem dvou set účastníků. Policie však uzavřela příjezdovou cestu a dohodla se s těmi, kdo na místo dorazili, aby ještě v noci odjeli. Lokalita se totiž řadí mezi přírodní rezervace.

Podle jihomoravské policejní mluvčí Soni Svobodové zůstávalo dnes ráno na místě asi dvacet technařů. Někteří řidiči totiž pili alkohol, a tak nemohli odjet. Dalších několik aut se zvukovou aparaturou parkovalo u kempu Merkur v Pasohlávkách na Brněnsku. Pravděpodobně čekají na pokyny kolegů, kam se mají přesunout.

Starostka Moravské Nové Vsi Jana Krutálková řekla, že část technařů se v noci přesunula ze sousedních Mikulčic, kam se vydali původně, na okraj moravsko-veského katastru. Přejezdy pokračovaly i ráno. „Přesunují se tam auta. Zatím děláme monitoring a čekáme,“ podotkla. Potvrdila, že se technoparty ve vyhlédnuté lokalitě konat nemůže, protože je součástí biosférické rezervace Dolní Morava a patří mezi evropsky významné lokality Natura 2000, v nichž je kvůli ochraně přírody jakákoli činnost značně omezena. „Myslím si, že ani jinde v katastru obce vhodný prostor nemáme,“ dodala.

Policie bude přesuny technařů nadále sledovat. „Dnes opatření po celý den trvá. Celá situace bude pod dohledem vrtulníku, velitel bude přímo tam,“ uvedla mluvčí Svobodová. Policie podle ní hlídá celý kraj, do akce nasadila pětačtyřicet policistů. V pohotovosti je především hodonínský a břeclavský okres, součástí týmů je i speciální pořádková jednotka krajského policejního ředitelství a cizinecká policie. Na místech se budou objevovat i kriminalisté v civilu.

/*json*/{"map":{"lat":48.80326,"lng":17.013748,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":48.80326,"lng":17.013748,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/