Realitka Lima Real je v insolvenci, dluží 10 milionů

Třebíč - Třebíčská realitní kancelář Lima Real, známá zejména v souvislosti s nevýhodným prodejem městských pozemků, skončila v insolvenčním řízení. Městu Třebíč firma dluží přes 10 milionů korun. Opoziční zastupitelé se bojí, že se městská pokladna těchto peněz už nedočká. Město se zatím k záležitosti nechce vyjadřovat a ani starosta či místostarostové dosud nebyli k zastižení. Mluvčí radnice pak rozhovor odmítla.

Předmětem sporu je lokalita v Třebíči známá jako Vídeňský rybník. Zdejší pozemky koupila od města společnost Lima Real Martina Běhala, aby je obratem mnohonásobně prodala pro výstavbu obchodů. Ovšem za nesplnění termínu kolaudace jí radnice udělila pokutu ve výši 10,5 milionu korun.

„V horizontu zhruba deseti dnů by mělo být rozhodnuto o úpadku této společnosti. Tady už asi jiné rozhodnutí nelze očekávat,“ uvedl k případu místopředseda krajského soudu v Brně Jan Kozák. Podle soudce je zatím předčasné odhadovat, zda město může od dlužníka peníze ještě získat.

Opozici se postup města nelíbí

Opoziční zastupitelé se bouří, že vedení města mělo pokutu vymáhat už dávno, jak dokládá opoziční zastupitel Třebíče Pavel Pacal (ODS): „Rada města rozhodla o tom, že se pokuta má udělit. To už je půl roku a od té doby se nic neděje. Jenom se čeká. Já předpokládám, že snahou vedení města bude to zamést pod koberec.“

Kauza podezřelého prodeje pozemků přitom otřásala politickou situací ve městě. Protikorupční policie nebo antimonopolní úřad ovšem neshledaly žádná pochybení, zůstalo jen u desetimilionové pokuty formálně vyplývající ze smluv, tu ale už zřejmě nebude mít kdo zaplatit.

Firma Lima Real s.r.o. patří synům Martina Běhala. Realitní kancelář však nemá nic společného s insolventní firmou Lima real a.s. a podle svých slov už s ní nemá nic společného ani sám Martin Běhal, který si chce žít „životem obyčejného důchodce“. „Já už k tomu nemám co říct. Já nejsem v této firmě. Já jsem normální důchodce a chci mít od každého pokoj,“ brání se bývalý majitel společnosti Martin Běhal.

Lima Real
Lima Real