V Havlíčkově Brodě uměleckou školu nechtějí

Havlíčkův Brod – V Havlíčkově Brodě visí na vlásku osud základní umělecké školy, přestože má vynikající výsledky. Může skončit kvůli neshodám mezi úředníky města a kraje, ani jedni ji totiž pod svou správu nechtějí. Hudební škola Bedřicha Smetany byla založena v roce 1949, letos slaví šedesáté výročí založení. V současnosti úspěšně navazuje na své tradice a za dobu své existence vychovala celou řadu žáků, kteří zhusta dosahují národní a mezinárodní úrovně. V rámci sdružení Kruh přátel hudby připravuje různé koncerty.

Základní umělecká škola Havlíčkův Brod nabízí výuku sborového zpěvu, hry na housle, na klavír, na kytaru i na akordeon, ale pořádá také výtvarné dílny pro malé i velké. K tomu všemu zde mají kvalitní učitele hudby a desítky koncertů, na Vysočině patří škola navíc mezi nejlepší. „Od letošního září je naše škola čtyřoborová, chodí sem celkem 492 žáků,“ uvedl ředitel Jindřich Macek.

Současný provozovatel, kraj Vysočina, se uměleckých škol zbavuje a převádí je na města a obce, jenže zastupitelé Havlíčkova Brodu školu od kraje nechtějí. Úpravy, které budova potřebuje, například bezbariérové přístupy, by stály miliony, které město nemá, a okolní obce na provoz nepřispívají. „Zhruba polovina dětí, které školu navštěvují, z Havlíčkova Brodu není, a to možná rozhodlo,“ prohlásil místostarosta města Libor Honzárek (nez.). Krajská radní pro oblast školství Marie Kružíková (ČSSD) doplnila: „V našem kraji je přes 20 uměleckých škol a většina z nich je zřizovatelsky pod městy nebo obcemi.“

Personál školy i rodiče umělecky nadaných dětí nyní doufají, že se úředníci dohodnou co nejdřív. Kraj nabízí městu peněžní pomoc, ale pouze na první dva roky. „Bude ještě čas všechno zvážit. Myslím, že se to podaří na některém z nejbližších jednání zastupitelstva města,“ dodal místostarosta Honzárek.

Kraj Vysočina chce základní umělecké školy předat do konce roku, budovy zatím nepřevzaly Bystřice nad Pernštejnem, Pacov a Havlíčkův Brod.

/*json*/{"map":{"lat":49.606945,"lng":15.579348,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.606945,"lng":15.579348,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Havlíčkův Brod - náměstí
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24