Rovenští vytvořili rekord ve hře Člověče, nezlob se

Rovensko – Rekordní počet hráčů z vesnice Rovensko zasedl k oblíbené deskové hře Člověče, nezlob se. Rovná stovka soutěživých obyvatel si tak vysloužila zápis do české Guinessovy knihy rekordů. O podobný kousek se před nimi ještě nikdo nepokusil. K pětadvaceti stolům usedly celé rodiny, nouze nebyla ani o emoce.

„Při losování prvního kola došlo k tomu, že u několika stolů sedí rodinní příslušníci, a už jsem zaregistroval i první rodinné hádky,“ řekl organizátor soutěže Martin Janů. „Strašně jim padaly šestky. Já jsem měl jenom čtyři šestky za celou hru,“ postěžoval si jeden z účastníků Milan Huf. Rovenští chtějí turnaj v Člověče, nezlob se pořádat i v dalších letech a už teď jsou připraveni svůj vlastní rekord překonat.

Rekord, ve kterém hrálo hlavní roli Člověče, nezlob se, má Česká republika ještě jeden. V roce 1992 se do české knihy rekordů zapsala parta nadšenců, která v Pelhřimově hrála tuto hru nepřetržitě 5 dní a 17 hodin. Právě v rámci stolních her se podle pracovníků pelhřimovské agentury Dobrý den lidé nejčastěji o rekordy pokouší. Většinou si k tomu vybírají šachy nebo třeba stolní hokej.

Video Reportáž Eriky Knajblové
video

Reportáž Eriky Knajblové

Hráči se nezlobí už po staletí

0Hra Člověče, nezlob se je známá po celém světě. Původ má v indické hře „Pachisi“, která vznikla v 6. století našeho letopočtu. Svérázným hráčem byl indický vládce Jalaluddin Muhammad Akbar, jenž místo figurek používal dívky ze svého harému. V roce 1896 hru zaznamenal patentní úřad pod názvem „Ludo“. Český název pravděpodobně vznikl z německého „Mensch ärgere dich nicht“. Desková hra je určená pro 2 – 4 osoby. Ty pomocí kostek posouvají své figurky do „domečku“.

Desková hra Člověče, nezlob se
Desková hra Člověče, nezlob se