Rodiče dětí z Vysočiny kritizují špatnou dostupnost očkování proti chřipce

Jihlava – Na Vysočině zítra začne vakcinace chronicky nemocných dětí. Rodičům ale vadí její špatná dostupnost. V celém kraji se totiž očkuje jen v Jihlavě. Na injekci navíc děti mohou přijet jen v pátek dopoledne po předchozím objednání. Pro rodiče tak mnohdy jde o výlet na celý den. Většina zdravotníků se také odmítla proti chřipce očkovat a kraj má tak k dispozici několik set volných vakcín. Pro očkování dalších skupin vybraných obyvatel mu ale zatím chybí seznamy.

„To bych musela přes Havlíčkův Brod do Jihlavy a zpátky. To je na celý den,“ řekla ČT matka astmatika ze Světlé nad Sázavou Olga Jelínková. Podle vedoucího krajského odboru zdravotnictví Lukáše Kettnera je za vším složitá logistika: „Balení je po deseti kusech, tak se musí nazvat pacienti, aby se to celé využívalo.“

V dalších nemocnicích kraje zatím zejí vakcinační centra prázdnotou. Většina zdravotníků totiž očkování odmítla. Například v pelhřimovské nemocnici se nechalo naočkovat jen 80 z téměř 500 set zdravotníků. Podle lékařů už se tak dávno mohlo začít s očkováním hasičů, policistů a dalších zaměstnanců vybraných státem.

Video Reportáž Blanky Poulové
video

Reportáž Blanky Poulové

„Vakcinačních látek je dostatek. Nebyl vyhlášen stav epidemie, je škoda, že se nevakcinuje,“ řekla ČT primářka Mikrobiologického oddělení Nemocnice Pelhřimov Jana Černá. Nemocnice ale podle ní zatím žádné seznamy neobdržela a ani nemá pokyn k vakcinaci dalších lidí. Pokud tedy ministerstvo zdravotnictví nerozhodne jinak, začne se na Vysočině s vakcinací hasičů, policistů a dalších lidí z integrovaného záchranného systému až po Novém roce. „Je potřeba ctít nějaká pravidla a je potřeba vědět, kolik vakcín zbylo,“ dodal Kettner.